Prihlásenie:     Vytlačiť stránku Pošli odkaz e-mailom

Tlačové správy - DROM Spravodaj

Music Is Everything - Joey Youngman interview

Americký DJ a producent Joey Youngman je ďalším hosťom rezidentov Maroša Glaubica a Martina Haberlanda na Music Is Everything. Prinášame vám rozhovor s ním, ktorý vznikol v auguste pre online shop Primal Records.

Komentáre (0) | Odkaz e-mailom | Odkaz autorovi | Publikované: 02.11.2006 - 12:24

JOEY YOUNGMAN INTERVIEW (pre primal records)

Ako si sa dostal k housu a čo rozhodlo o tom, že si začal produkovať?
Produkoval som trochu skôr ako som sa dostal k housu, bol som mladý a mašinky boli jediné darčeky od mojich rodičov v tom čase. Mal som klávesy Yamaha prepojené cez midi s drum machine od Rolandu a štvorstopový kazetový rekordér. Netuším ako som sa vlastne k tomu dostal, proste produkovanie hudby ma bavilo od kedy si pamätám. Môj strýko mal veľké nahrávacie štúdio, asi to ma ovplyvnilo nejako. K housu som sa dostal, keď som počul Good Life od Inner City v 93 ... odvtedy som v tom.

Prečo si začal labele Fetish a Jackin Tracks?
V čase, keď začínal Fetish som vlastne hlavne chcel byť viac nezávislý od iných ľudí pri vydávaní vlastných vecí. Keď ponúknete labelom svoje skladby, niektoré vydajú a iné zas nie a ja som tak mal na stole mnoho skladieb, o ktorých som bol presvedčený, že by mali byť na vinyle. Rozhodoval som sa dlhodobo ... vedel som, že chcem v haouse music pôsobiť veeeeľmi dlho a prišiel som na to, že s ponúkaním svojich skladieb iným vydavateľstvám asi nevydržím. Nebol v tom dostatok istoty. Cítil som, že ak by som to mal vo vlastných rukách, bolo by to lepšie.

youngmanSi považovaný za jedného z najpracovitejších ľudí na scéne. Ako vyzerá typický deň Joeyho Youngmana?
Hmmm, typický deň? No cez týždeň som doma, vstávam okolo ôsmej ráno. Zvyčajne prvé 3-4 hodiny trávim záležitosťami okolo labelov, komunikáciou s lisovňou, distribútormi, grafikmi, záležitosťami okolo licencií a podobne. Niekedy sú veci inak ako majú byť a strávim s tým aj celý deň... ale väčšinou je to iba dopoludnie. Potom idem do štúdia – to sú dvere hneď vedľa pracovne a robím na tom čo mám práve rozrobené. Polovicu času len vytváram nové zvuky, strihám sample, loopy a tak. Reálne tú kreatívnu časť tvorby robím väčšinou po zotmení a často aj po víkendoch, keď som doma. V štúdiu som väčšinou do 10tej, potom ide Daily Show, čo si pozriem a idem spať. Miestami si pripadám ako dedko so zabehaným režimom.
Cez víkendy, tri týždne do mesiaca trávim po kluboch hraním. Väčšinou mi príprava na víkend trvá deň, trávim ho hraním aby som sa do toho dostal a vybral si platne, ktoré chcem hrať. Predtým som trávil na parties veľa času, ale teraz mám svoj život takto štrukturovaný a je to tak lepšie.

Vydávaš prvú mixovanú kompiláciu na Fetish. Povedz niečo o tomto projekte.
Je to kompilácia tých najlepších vecí, ktoré vyšli na Fetish a Jackin tracks. Chcel som urobiť CD, ktoré by bolo sumárom mojich vecí. Preľudí, ktorí tieto veci poznajú a hrajú ich ako aj pre tých, ktorí sa ešte k mojej hudbe nedostali. Chcel by som urobiť niekoľko takýchto kompilácií v budúcnosti, či už na Fetish alebo iných labeloch. Nasledujúca by mala byť z vecí od iných ľudí aby odrážala to čo hrávam ako DJ vo svojich setoch.

Si vinylový DJ alebo preferuješ CD? Aký je tvoj pohľad na celú vinyl vs. Digital debatu? Je podľa teba vinyl sexy?
Áno, rozhodne je vinyl sexy! Jednoznačne preferujem vinyl pred CD. Ale tým, že mám spústu nevydanej hudby, aj mojej vlastnej na CD, musím to zakomponovať do svojich setov. Dnes to je tak pol na pol. Stále so sebou nosím tašku plnú platní, ale je dobré mať tiež stovky skladieb na CD. Veľa starých platní mám teraz na CD, len aby som ich mohol mať stále so sebou kamkoľvek idem. Stále kupujem množstvo platní a neverím, že tento formát vymizne. Lepšie to cítiš, keď hráš, je tam artwork a celkovo to vyzerá lepšie ak hrá DJ z platní. Môže to znieť plytko alebo ignorantsky pre niektorých ľudí, ale je to tak. Potom sú tu programy ako Final Scratch, ktoré imitujú hranie z platní, ale nejako sa neviem stotožniť s tým, že musím dôverovať počítaču pri hraní. Stále by som sa obával, že to spadne. Čiže záver: Vinyl je sexy!

Ak by si mohol s niekým spolupracovať, kto by to bol?
Ťažká otázka. Nedá sa povedať iba jedno meno. Ant Bank, na prvom mieste. Produkoval množstvo rapperov v Zálive (Bay Area). Jeho hudba je skvelá. Určite tiež Derrick Carter. Ja nie som veľmi dobrý v spolupráci, mne to ide najlepšie, keď pracujem sám, s týmito ľuďmi by ma to však určite bavilo, len sa tak pozerať ako to robia... Ďalším by bol Mousse T.

Aké projekty chystáš na Fetish a Jackin Tracks?
Práve vychádza EP mojich troch skladieb Captain Strikes Back, niečo ako pokračovanie Captain Boom Boom EP. Na Jackin Tracks je to EP Mario Fabriani, myslím, že bude veľmi úspešné. Na Fetish vyjde ešte EP od White Collar Criminals, ktoré je podľa mňa najlepším v histórii labelu. Potom je tam ešte niekoľko mojich vecí, nie že by som sa chcel propagovať, ale veľmi sa tešim na to ako budú ľudia reagovať, keď tieto veci vyjdú.

Vysvetli raz a navždy, kto je Mario Fabriani? Podľa stránky je to osemdesiatnik z Talianska.
Áno, som to ja. Prišiel som s týmto nickom v 98om, keď som bol stále ešte neznámy a ponúkal som svoje skladby vydavateľstvám. Všetci moji obľúbení producenti používali aliasy a mne to pripadalo zábavné. Mario je podľa Super Mario Brothers, Fabriani je tuším mesto v Taliansku, proste som otvoril atlas a prechádzal talianske mestá, kým som našiel také, ktoré dobre znelo.

V roku 2003 si bol stále relatívne neznámy. Teraz si ako DJ i producent v absolútnej špičke. Ako sa cítiš? Otravujú ťa ľudia kvôli tomu?
AJ keď to takto môžeš vidieť, je to stále undergroundová housová scéna, čiže sa to vlastne neráta. Je to malá scéna. Pre mňa je dôležité, že sa môžem živiť tým čo mám rád. Či už ako producent alebo majiteľ labelu. Cez víkendy cestujem po svete a hrám pre ľudí na parties. Nemusím robiť kompromisy, robím to čo mám rád, vydávam svoju vlastnú hudbu, predávam ju a to ma živí. Beriem iba toľko hraní ako chcem. Podľa mňa je to sen každého človeka, nie? Či ma ľudia otravujú? Väčšinou prídu za mnou v klube ako sa im páči moja hudba a vačšinou sú to správni ľudia, s ktorými sa rád porozprávam. Jediný problém je, že 99% z nich sú chlapi.

Joey Youngman vystúpi v piatok 3.11.2006 na Music Is Everything v bratislavskom Elam klube.


Joey's current top10 chart (August 2006):
1.) OGC feat. Kelly Love - "Pump Dance" (SNEAK RMX) {D'lectable}
2.) Natural Rhythm - "Chicago Tower" {Dotbleep}
3.) Edzy - "one six seven nine" {Look At You}
4.) Troydon - "How I Feel" {Om}
5.) Sir Cosmic - "Don't Fall" {AJ}
6.) Jacob London - "Whoa This Is Fun" {Movim}
7.) Chris Carrier & Hector Moralez - "Sorry James" {Robsoul}
8.) The Sound Republic - "Party People" {Spatula City}
9.) Uneaq - "Night Music" {Unsigned}
10.) DJ Sneak - "The Last Message" {Downtown 161}

mie - 3.11.2006

TOP - neprehliadnite!

Party: Svezarm Calling #22 POKE Festival 2013 SIGNALL_FM mieri na východ!

Odporučte tento článok!

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre

Zatiaľ bez komentára, buďte prvý!

Nový komentár

Možnosť komentovať majú len prihlásení užívatelia.
Nemáte vytvorený účet? Vytvorte si ho, rýchlo a jednoducho!

Môj drom.sk

Pridať do obľúbených - registrácia

Mohlo by Vás tiež zaujímať ...

Archív tlačových správ

 • 2015
  • január
  • február
  • marec(1)
  • apríl(1)
  • máj
  • jún
  • júl
  • august
  • september
  • október
  • november
  • december

Mohlo by Vás tiež zaujímať ...

Aktuálne príspevky v diskusiách

Aktuálne príspevky v komentároch