Prihlásenie:     Vytlačiť stránku Pošli odkaz e-mailom

Tlačové správy - DROM Spravodaj

Slovenský rekord v separovaní odpadu na festivale Bažant Pohoda

Slovenský rekord v separovaní odpadu na festivale Bažant Pohoda

ENVI-PAK, SITA Slovensko, Agentúra Pohoda a všetci návštevníci festivalu Bažant Pohoda 2010 sa zodpovedným triedením odpadu na 14. ročníku známeho multikultúrneho festivalu zaslúžili o oficiálny slovenský rekord v množstve vyseparovaného plastu na jednom podujatí.

Komentáre (1) | Odkaz e-mailom | Odkaz autorovi | Publikované: 30.07.2010 - 08:07

Počas troch dní konania festivalu vzniklo 60,3 tony odpadu, z čoho 22,7 percenta - až 13,7 tony, návštevníci vyseparovali. Najviac vytriedeného odpadu tvorili práve plasty (PET fľaše, poháre, tégliky a plastový riad), spolu až 10,4 tony. ENVI-PAK zabezpečoval triedenie odpadu na festivale Bažant Pohoda už štvrtý rok, po tretíkrát spoločne so zberovou spoločnosťou SITA Slovensko.
Na slávnostné váženie plastového odpadu dohliadal priamo arbiter slovenských rekordov Igor Svítok. Ten dnes odovzdal spoločnostiam ENVI-PAK, SITA Slovensko a Agentúre Pohoda certifikát oficiálneho slovenského rekordu.
Okrem plastov sa na tohtoročnej Bažant Pohode triedil kovový odpad (najmä hliníkové plechovky z nápojov) a papier. Papierového odpadu návštevníci vytriedili 2,7 tony, kovov bolo 480 kg. V celom areáli bolo umiestnených 432 kontajnerov na plasty, papier a kovy a zvyšný netriedený odpad. Na každom kontajneri boli prehľadné nálepky informujúce o tom, aký typ odpadu do konkrétneho kontajnera patrí. O čistenie festivalových plôch sa staralo počas Bažant Pohody v troch zmenách 127 brigádnikov, päť dní po skončení festivalu dočisťovalo 80 brigádnikov celý areál letiska. K čistote areálu prispela aj aktivita generálneho partnera festivalu Zlatý Bažant Za pol metra pol litra, keď každý, kto nazbieral polmetrovú “vežu” plastových pohárov dostal pivo Zlatý Bažant zdarma. Takýmto spôsobom sa vyzbieralo osem veľkých smetných kontajnerov plastových pohárov. Všetok vytriedený odpad bol odvezený na separačnú linku zberovej spoločnosti SITA Slovensko v Leviciach. Dotriedený odpad putoval k recyklátorom na ďalšie spracovanie.

Festival Bažant Pohoda patrí k najčistejším festivalom v Európe. Čistotu areálu vyzdvihli mnohí, nielen zahraniční účastníci festivalu. Internetový server greenmystyle.com zaradil Bažant Pohodu medzi 12 „najzelenších“ festivalov Európy. Britský server hodnotil festivaly z environmentálneho hľadiska, recyklácie odpadu či dopravy pre verejnosť. Na Pohode ocenili najmä separáciu odpadu a čistotu areálu. „Neuvidíte tam preplnené koše rôzneho odpadu," píše ekomagazín greenmystyle.com. Čistotu festivalu oceňujú i samotní návštevníci. Podľa ankety, ktorú na festivale robila zberová spoločnosť SITA Slovensko (300 anketových lístkov), až 95 % návštevníkov je veľmi spokojných s čistotou festivalu.

Priamo počas konania festivalu neprehliadnuteľné „hliadky ZELENÝ BOD“ odmeňovali tých, ktorí nakladali s odpadom správne a triedili ho. Návštevníci mohli pri stánku s papierovým recyklovaným nábytkom tipovať, koľko kilogramov plastového odpadu sa na tohtoročnej Bažant Pohode vytriedi. Počas festivalu bolo odovzdaných 939 tipovacích lístkov. „Motiváciou bola určite i výhra – tip, ktorý sa najviac priblížil k výsledku, vyhral horský bicykel. Výber ceny je symbolický – na výrobu rámu horského bicykla totiž stačí zrecyklovať 670 hliníkových plechoviek,“ vraví Hana Nováková, generálna riaditeľka oprávnenej organizácie ENVI-PAK. Keďže presné množstvo vyseparovaného plastu správne tipovali až dvaja návštevníci, ENVI-PAK a SITA Slovensko sa rozhodli neodovzdať výhercovi jeden bicykel, ale odmeniť oboch výhercov. Milan Kazárik zo Serede a Petra Belicová z Bratislavy dostanú za svoj správny tip modernú trojkolobežku.

Autor: Mário Gešvantner

Zdroj: Agentúra Pohoda

Bažant Pohoda 2010

TOP - neprehliadnite!

Party: Svezarm Calling #22 POKE Festival 2013 SIGNALL_FM mieri na východ!

Odporučte tento článok!

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre

[+] Pridať komentár

Felski Felski, 11:25, 1.8.2010 (nedeľa) [9 rokov]

perfektne!

sam som bol naozaj nadseny cistotou na festivale a o to viac ma tesi to co tu citam :) BIG UP!!

Nový komentár

Možnosť komentovať majú len prihlásení užívatelia.
Nemáte vytvorený účet? Vytvorte si ho, rýchlo a jednoducho!

Môj drom.sk

Pridať do obľúbených - registrácia

Mohlo by Vás tiež zaujímať ...

Archív tlačových správ

 • 2015
  • január
  • február
  • marec(1)
  • apríl(1)
  • máj
  • jún
  • júl
  • august
  • september
  • október
  • november
  • december

Mohlo by Vás tiež zaujímať ...

Aktuálne príspevky v diskusiách

Aktuálne príspevky v komentároch