Prihlásenie:     Vytlačiť stránku Pošli odkaz e-mailom

Tlačové správy - DROM Spravodaj

SPIRAL 20 – Rozhovor s Muffler

Už tento piatok zvolenskú Cassablancu znovu rozochvejú basy vďaka pánom a dámam zo Spiralu. Okrem kopy iných dj's si tu na oslave 20-tej noci 'Spiral Drum and Bass Night' dá repete aj Fínska legenda Konsta Mikkonen, ktorého všetci účastníci Spiralu 10. určite dobre poznajú. Akú najhoršiu prácu robil a kopu iných zbytočných informácií sa dozviete v rozhovore ;o)

Komentáre (1) | Odkaz e-mailom | Odkaz autorovi | Publikované: 22.03.2007 - 13:24

MufflerHovorí sa, že počúvaš kopu rôznych žanrov. Prečo je teda Drum and Bass najlepší?

Muffler : Ešte aj po všetkých tých rokoch, čo počúvam jungle / drum and bass (od roku 1994), si nejak zachováva čerstvý a inovatívny zvuk – čo je pre mňa ako pre producenta výzva. Pravdupovediac neexistuje iný hudobný štýl zahrňujúci tak veľa prvkov z iných žanrov – je to zmes, ktorá by nemala fungovať, no opak je pravdou!

Za 10 minút ohluchneš – Čo si vypočuješ? Žánrovo neobmedzene...

Muffler : Pravdepodobne moju najnovšiu vec! Aspoň si ju lepšie zapamätám :p

Toto bude trochu osobné – Opíš nám najhoršiu prácu, akú si kedy robil :)

Muffler : Práca v obchode s vianočnými dekoráciami s najhorším šéfom na svete. Bol som tam mesiac a odišiel som.

Vlak A vychádza z Helsinki rýchlosťou 200 km za hodinu. Vlak B opúšťa Londýn rýchlosťou 210 km za hodinu. Ktoré z týchto miest maš radšej?


Muffler : Helsinki je môj domov a Londýn je môj druhý domov. Milujem ich obidva, ale práve teraz radšej trávim čas v Helsinki.

Toto je druhý raz, čo ideš hrať pre Spiral. Naposledy to bola čistá masivita, ale aj tak sa musím spýtať – plánuješ to posunúť celé ešte o úroveň vyššie?

Muffler : Určite – všetko sa dá potlačiť na ďalší level, a presne o to sa snažím pri hraní – je to výzva, ale je to aj to, čo to robí pre mňa zaujímavým. A na ďalšie hranie na Spiral 20. sa teším.

Poznáš / pamätáš si pochutinu menom Borovička? ;)

Muffler : Hehehe ... áno pamätám! Dokonca som si kúpil fľašku počas mojej druhej návštevy Slovenska (v Bratislave) a dal som ochutnať pár mojim známim. Je super :)

Pripravuješ si sety alebo len ideš a odohráš náhodne vybraté dosky?

Muffler : Fakt dosť často trénujem hranie. Napríklad ak chceš spraviť doubledrop, musíš presne vedieť kedy a z ktorého bodu začať hrať novú dosku. Ale neplánujem celé sety. Pamätám si nejaké prechody, o ktorých viem že fungujú a niektoré proste spravím prvýkrát pri hraní a sledujem ako ľudia reagujú. Hrávam pre veľmi rozdielne druhy davov od temných vecí na Therapy Sessions až k jump-upovým veciam na veľkých akciách ako One Nation. Napríklad budúci týždeň hrám experimentálny set na festivale Pixel Ache. Chcem, aby bolo moje hranie premenlivé – nikdy som nebol na jednu odnož – mám ich rád všetky!
 
Čo inak chystáš?


Muffler : Tento rok idem konečne vydať mixované CD, na ktorom budú len moje veci – vrátane VIPčiek a nových remixov. Vyjde na mojom labeli SighCo. Okrem toho sú pripravené single na labeloch Hospital, Moving Shadow, Formation, Urban Takeover a samozrejme mojom vlastnom SighCo.
Ešte nejaké remixy pre ľudí ako DJ SS a jeden vokálový projekt s MC Kay (speváčka z Kanady, jedna z LTC).

Muffler

Vinyl vs. MP3 – tvoj názor?


Muffler : Z pohľadu Dja, začal som hrať z vinylu a mne osobne pripadá ľahšie hrať z dosiek ako z CD-čiek. Dnes možeš používať Final Scratch a Serato a manipulovať s MP3 z dosky, ale neverím počítačom dosť na to, aby som si nejaký bral na akcie. Ak mám vec na doske zahrám ju z nej, ale dosť mojich setov je zložených z čerstvých vecí, ktoré zatiaľ niesú k dostaniu v podobe vinylu, takže používam aj CD-čka. Nové Pioneer playere - s vinyl módom - zmenili môj názor na hranie z CD. Len pred pár rokmi som bol čisto vinyl / dubplate týpek.

Z pohľadu vydavateľstva, budeme vydávať vinyl, pokiaľ tu budú ľudia, ktorí ho budú kupovať, ale dnes je dôležité ponúknuť možnosť predávať veci aj v podobe MP3... Predaj MP3 vyriešime neskôr v tomto roku takže SighCo veci sa budú dať kúpiť vo všetkých dobrých MP3 shopoch.

Najväčší problém s MP3-kami je nelegálna distribúcia. Najmä s nevydanými dubplatemi. Naozaj ma to dokáže nasrať keď spravím nový track, pošlem ho pár ľuďom a potom ho vidím na nete ako MP3 v plnej kvalite mesiace predtým ako má vyjsť. Pre začínajúcich Djs je dobré uvedomiť si, že ak nemajú súhlas umelca / labelu hrať nevydanú vec, nepomôžu si. Len to ubližuje scéne a je to ľahký spôsob ako stratiť rešpekt možno aj navždy.

Myslíš, že scéna spravila v posledných rokoch krok vpred, alebo smútiš za érou 1993 – 2000?

Muffler : Samozrejme, že na človeka doľahne nostalgia, keď počúva staršie veci. Je to preto, že som so scénou tak nejak vyrástol, a keď počúvam veci spred roku 2000, vyvoláva to pekné spomienky - ale myslím, že Drum and Bass je na tom dnes lepšie ako kedykoľvek predtým.
 
Ako vyzerá tvoje štúdio? Aký software / hardware používaš?


Muffler : Používam hlavne Logic a niekedy trochu Reason. Okrem toho mám malý mix, aby som to mal čím dávať dokopy, midi-klávesy a monitory Adam P22a, takže práve teraz je to celé o softe… Mal som aj nejaký hardware - efektory a sampler niekedy v rokoch 1999-2000, ale všetko som to predal.

Na čo sa najviac tešíš v roku 2007?

Muffler : Na viac návštev Slovenska :) Okrem toho sa teším na to ako vyriešim novú USA tour na tento rok. Minule som mal tak trochu problém a poslali ma späť na hranicu – dlhý príbeh, kopa smoly – dúfam, že tento rok sa to zrieši.

Nejaký odkaz pre prívržencov Spiralu?


Muffler : Rešpekt celej zvolenskej Drum and Bass crew! Dúfam, že sa všetci vidíme v piatok! BOH’! ;)

Vďaka za tvoj čas, uvidíme sa v piatok na Spiral.20 ...

Muffler : Vidíme sa tam bratu ;)


 

TOP - neprehliadnite!

Odporučte tento článok!

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre

[+] Pridať komentár

furioso furioso, 11:57, 3.10.2009 (sobota) [9 rokov]

otazka

To je ten isty Muffler co tvoril pre Scoopex a Haujobb v Amiga a Pc demoscene?

Nový komentár

Možnosť komentovať majú len prihlásení užívatelia.
Nemáte vytvorený účet? Vytvorte si ho, rýchlo a jednoducho!

Môj drom.sk

Pridať do obľúbených - registrácia

Mohlo by Vás tiež zaujímať ...

Archív tlačových správ

 • 2015
  • január
  • február
  • marec(1)
  • apríl(1)
  • máj
  • jún
  • júl
  • august
  • september
  • október
  • november
  • december

Mohlo by Vás tiež zaujímať ...

Aktuálne príspevky v diskusiách

Aktuálne príspevky v komentároch