Prihlásenie:     Vytlačiť stránku Pošli odkaz e-mailom

Tlačové správy - DROM Spravodaj

TRANSACTION - TranceMusic Celebration - Rozhovory s organizátormi

Už čoskoro sa brány košického klubu Radical otvoria do korán, aby pustili na narodeninovú oslavu party Transaction a súčasne aj prvú akciu webu TranceMusic.sk..

Komentáre (0) | Odkaz e-mailom | Odkaz autorovi | Publikované: 03.07.2006 - 19:34

Už čoskoro sa brány košického klubu Radical otvoria do korán, aby pustili na narodeninovú oslavu party Transaction a súčasne aj prvú akciu webu TranceMusic.sk všetkých správnych ľudí, túžiacich po nezabudnuteľnej party. Z toho dôvodu vám prinášame rozhovory s oraganizátorom, djom a producentom Tomom Romanom a tvorcom, šéfom a hlavným adminom spomínaného webu Sokolikom.

Interview s Tomom Romanom


Shy: Väčšina ľudí ťa pozná ako človeka ktorý stal, stoji a dúfajme, že aj bude stať za relatívne známou akciou Transaction. Myslím si, že len málokto vie ako si sa k tomu celému dostal. Čiže Trance, DJing a tak... Skús na začiatok trošku o tom.

Tom Roman: Tuším som to raz už v jednom rozhovore spomínal. Kúpil som si techniku a doma som sám trénoval. Potom asi po dvoch mesiacoch som dostal príležitosť od Zela zahrať si v útulnom T Clube v Košiciach. Potom prišla ďalšia ponuka a to možnosť zahrať si v klube Radical vďaka djovi Trixovi. A tak sa to začalo hýbať a hýbať. Ako som sa dostal k trancu tak to bol revolučný zlom u mňa. Stačilo mi, keď som si vypočul jednú piatkovú noc na Radio One.

Shy: Ktorými autormi slovenskej, či svetovej scény si sa inšpiroval počas začiatkov, respektíve, ktorými sa inšpiruješ ešte aj teraz? Či už je to inšpirácia pri hraní alebo tvorbe hudby, keďže je o tebe stále známejšie, že sa pokúšaš už aj tvoriť.

Tom Roman: Pri začiatkoch ma inšpiroval Paul Van Dyk, Judge Julse, Ferry Corsten, teraz ma najviac inšpiruje Jon O’Bir, Paul Van Dyk, Tomas Haverlik.... Jon určite kôli tomu, že do Trancu prináša nové ponímanie. Paul Van Dyk je legenda a pravé on ma najviac vo všetkých smeroch oslovil aj ako producent ale aj ako DJ. Je stále sa od neho čo učiť. Tomas Haverlik ma inšpiruje taktiež, ale viac menej v tom progresívnejšom ponímaní. Jeho sety a produkcia sú v tomto smere revolučné.

Shy: Transaction bude čoskoro oslavovať svoje prvé narodeniny. Keď sa tak zamyslíš nad tým čo všetko táto akcia už priniesla, čo by si na tom zmenil a čo by si nechal tak ako je/bolo? Čo si myslíš, že tato akcia priniesla a ešte prinesie na súčasnú tanečnú scénu na východnom a dúfajme aj celom Slovenku?

Tom Roman: Áno je to tak. Prvá Transaction bola 16.7.2005 číže je to už rok počas ktorého sme stihli urobiť 6 akcií, na ktorých sa prvýkrát v Košiciach a aj na Východnom Slovensku predstavili mená ako Michael C, Tomas Haverlik, Martin Gredner, Robert Burian, Maaskot, Pico a samozrejme objavili sa aj ďalší dji a producenti. Keby som chcel niečo zmeniť tak asi ani nič mimoriadne až na to, že možno na každej akcii mohlo byť aspoň o 50 - 100 ľudí viac. Posledná Transaction mala najnižšiu návštevnosť a pritom line up bol najsilnejší. Takže ostaneme pri Slovenských prípadne pri Českých djoch. Ide o štýl a nie mená. Možno predtým bolo plánom postupne z toho urobiť väčšiu akciu, ale planý sa zmenili a ostaneme pri scenári klubovej akcie, ktorá má prezentovať štýl Trance a Progressive.

Shy: Zo začiatku sa Transaction zameriavala predovšetkým na trance a o progressive nebolo ani zmienky. A teraz sa už progressive s touto akciou spája akoby to bola samozrejmosť. Niektorí ľudia to však možno pokladajú za niečo ako "krok späť", čí dokonca dôvoď, prečo na túto akciu vôbec neisť... Ako toto celé vidíš ty?


Tom Roman: Na prvej Transaction sa väčšinou objavili progresívne prvky v trancových setoch, ale postupne sa na akcií začal objavovať popri štýle Trance aj tento štýl. Vlastne všade na svete je tomu tak a ide skôr o taký samostatný vývoj, ktorému je zbytočné sa brániť. To, ak niekto nepríde na akciu kôli tomu, že sa tam hrá aj Progressive je jeho vec. Ale mal by  pochopiť, že svet sa točí a nič nie je také ako bolo. Aj Trance sa v mnohom zmenil!

Shy: Na záver, ako ty vidíš v budúcnosti vývoj tohto druhu hudby a tanečnej scény na Slovensku?


Tom Roman: Za posledný rok sa toho veľa zmenilo a štýly, ktoré vtedy nemali toľko prívržencov, ich majú teraz oveľa viac. Je však určite ťažké podieľať sa veľkou mierou na akcií, ktorá je o štýle, o ktorom stále veľa ľudí nevie, resp. majú o ňom nepresne alebo zlé informácie...

Shy: Keby to bolo len na tebe, ako by si sa pokúsil to zmeniť?

Tom Roman: Na Slovensku sa to celkom slušne rozbehlo vďaka projektom, ktoré tu už mohli byť skôr. Ale je dôležité, že to prišlo. Uvidíme ako sa bude situácia vyvíjať ďalej. Podľa mňa ale veľký úspech budú mať hlavne masívne akcie respektíve halovky, ktoré sa bežné robia v Čechách. Čo sa týka prezentovania toho štýlu tak je to na DJoch, promotéroch, majiteľoch klubov ale aj na samotných fanúšikoch tohto štýlu, aby ho šírili samozrejme v správnom ponímaní ďalej.

Shy: Ďakujem za rozhovor.

Tom Roman: Ja ďakujem.


Interview so Sokolíkom


Shy: Čo ťa viedlo k myšlienke založiť web o trance hudbe na Slovensku? Aké si mal
obavy, či očakávania od tohto webu a do akej miery sa tieto obavy a očakávania
splnili?


Sokolik: V prvom rade, nad myšlienkou spustiť web TranceMusic.sk som neuvažoval nejaký dlhý čas. Prišlo to náhle. Ak sa dobre pamätám jedno poobedie sme surfovali s kamošmi po internete a hľadali nejaký web venujúci sa práve trancu. Veľmi nás prekvapilo, že sme nič poriadne nenašli a tak som sa rozhodol, že sa do toho pustím sám. Najhoršie bolo asi vymyslieť názov, ale myslím, že môžeme byť spokojný. Keďže som neplánoval však nič veľké, už terajší stav webu je pre mňa prekvapujúci a predčil všetky moje očakávania. Myslím, že zásluhu na tom má hlavne kolektív, ktorý sa dokázal sformovať a spolupracuje už vyše pol roka.

Shy: Čo sa za ten rok, počas ktorého web už existuje, podľa teba zmenilo (predovšetkým na trance scéne) a do akej miery si myslíš, že mal web na tieto zmeny vplyv, alebo čo malo okrem webu najväčší vplyv na rozvoj trance scény?
 
Sokolik: Keďže som Košičan, tak vnímam hlavne dianie na východe Slovenska. Web od svojho založenia pomáhal scéne hlavne prinášaním informácii o jednotlivých akciách a pod. To mi však jednoducho nestačilo a preto som sa rozhodol, že aj my začneme organizovať vlastné akcie. Už prvou bude spolupráca pri oslave narodenín najznámejšej trance a progressive akcie na východe čo ma veľmi teší. Preto dúfam, že túto akciu a mnohými ďalšími, ktoré budeme v budúcnosti organizovať sa nám podarí rozširovať trancovú komunitu.

Shy: Aké sú tvoje predstavy a planý do budúcnosti (s webom) a ako si myslíš, že sa trance scéna bude ďalej vyvíjať vzhľadom na to ako sa vyvíjala za posledný rok?
 
Sokolik: Moje ciele sú jasné. Rozširovať dobré meno webu po celom Slovensku, neskôr možno aj v zahraničí a prinášať čoraz viac info a hlavne dobrých akcií a tým propagovať TRANCE, čo je asi najdôležitejšie. Aby bol chápaný ako rovnocenný tanečný štýl.

Transaction - TranceMusic Celebration

Vývoj trance scény, hlavne na východe vidím veľmi pozitívne, pokiaľ sa ľudia, ktorí vynakladali úsilie na jej rozširovanie budú snažiť aj naďalej, pretože zatiaľ odvádzajú veľmi dobrú prácu a scéna sa v mnohých smeroch zlepšila. Platí to samozrejme aj pre ľudí, ktorí majú radi a počúvajú trance, aby chodili na akcie, na ktorých sa tento štýl hráva.  

Transaction crew

TRANSACTION “TranceMusic Celebration“

15.7.2006 – Radical Košice


Tom Roman
(tomroman.net/KE)
Nifra (TranceMusic.sk/MI)
DJ Jesper (TranceMusic.sk/KE)
DJ Egi (TranceMusic.sk/KE)
Winchenzo (inout.sk/MI)
Mr Twister (TranceMusic.sk/PP)


Entry: boys – 50 SK
Start: 21.00

TOP - neprehliadnite!

Party: Svezarm Calling #22 POKE Festival 2013 SIGNALL_FM mieri na východ!

Odporučte tento článok!

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre

Zatiaľ bez komentára, buďte prvý!

Nový komentár

Možnosť komentovať majú len prihlásení užívatelia.
Nemáte vytvorený účet? Vytvorte si ho, rýchlo a jednoducho!

Môj drom.sk

Pridať do obľúbených - registrácia

Mohlo by Vás tiež zaujímať ...

Archív tlačových správ

 • 2015
  • január
  • február
  • marec(1)
  • apríl(1)
  • máj
  • jún
  • júl
  • august
  • september
  • október
  • november
  • december

Mohlo by Vás tiež zaujímať ...

Aktuálne príspevky v diskusiách

Aktuálne príspevky v komentároch