Prihlásenie:     Vytlačiť stránku Pošli odkaz e-mailom

Tlačové správy - DROM Spravodaj

Piatok na festivale Wilsonic

Wilsonic 2008 - program na piatok

Dňa 6. a 7. júna bude na Tyršovo nábrežie patriť hudbe. Odštartuje totiž festival Wilsonic, festival, ktorý je predovšetkým miestom stretnutia. Hudobníkov a poslucháčov, Západu a Východu, vizuálu a muziky. Wilsonic je ale aj reflektovaním budúcnosti cez podchytenie súčasnosti. Prináša preto to, čo považuje za najlepšie na súčasnej (nielen) elektronickej scéne.

Komentáre (0) | Odkaz e-mailom | Odkaz autorovi | Publikované: 29.04.2008 - 17:58

Ak totiž chcete podporovať dobrú hudbu, musíte jej vytvoriť vhodné podmienky. Ak sa vám to podarí, musíte ešte nájsť náležitý priestor a zaujímavé kapely. Ak sa však rozhodnete podporovať kvalitnú a aktuálnu elektroniku, musíte mať predovšetkým víziu.

Je veľa zlej tanečnej hudby a ešte viac priemernej. Festival Wilsonic takú obchádza. Dôrazom na dramaturgiu vyhľadáva to zaujímavé, ktoré nerezignovalo na nápad, schopnosti a moderný prístup. Každý rok prináša atmosféru v kulisách „malého veľkého“ mesta Bratislavy. Navyše, počas dvoch dní predstavuje umelcov z celého sveta. Nevymýšľame si, v piatok 6. júna sme si na našich návštevníkov prichystali nasledujúce:

Skream DJ (UK)

Jedna z ikôn najaktuálnejšieho klubového zvuku, dubstepu. Je jednoznačne jeden z najtalentovanejších a najmuzikálnejších producentov dubstepu, ktorého tvorba je všetko možné, len nie monotónna nuda.

www.myspace.com/skreamuk
www.last.fm/music/Skream
http://www.tempa.co.uk/art_skream.html

Apparat Band LIVE (Germany)

Moderné pesničky v duchu elektro pop sú kombináciou elektroniky a nástrojov, spevu a ambientných atmosfér. Znie to trošku ako Radiohead, trochu ako Röyksopp a Sigur Rós. Ale predovšetkým, výhradne ako Apparat.

www.apparat.net/

www.last.fm/music/Apparat
http://www.myspace.com/apparat

Fennesz LIVE (Austria)

Vezmite si gitaru a zahrajte zaujímavú melódiu. Potom si vezmite laptop s rôznymi elektronickými efektami. Melódiu týmito efektami skreslite. Teraz máte aspoň všeobecnú predstavu, ako to robí Christian Fennesz. Presvedčí vás, že v intímnej hudbe ešte nebolo povedané všetko.

www.fennesz.com
www.last.fm/music/Fennesz
www.myspace.com/fennesz

Christian Prommer’s Drum Lesson LIVE (Germany)

Chcete vedieť ako znie moderný džez, keď na potulkách Európou zablúdi do Nemecka? A nebodaj na tomto výlete natrafí na elektroniku, latinsko-americkú hudbu a člena (Reiner) Trüby Tria? Chcete vedieť akoby znel nu jazz, keby chcel urobiť úpravy techno a house hitov od Daft Punk, Derricka Maya, Kraftwerk, Josha Winka či od Ame? Takto: klubovo i klasicky, elektronicky, džezovo i tanečne.

www.myspace.com/christianprommer http://www.last.fm/music/Christian+Prommer%27s+DrumLesson

Deadbeat LIVE (Canada)

Takto by znel dub, keby sme ho vzali z Jamajky sedemdesiatych rokov a hodili do Berlína rokov súčasných. Starí rastamani by ho síce nespoznali, nám ostatným ale stačí, že sa na toto „techno“ dá celkom dobre tancovať. Scott Monteith je príkladom toho, že je úplne fuk, kde sa narodíte, hudbu môžete robiť akúkoľvek.

http://www.techno.ca/deadbeat/
www.last.fm/music/Deadbeat
www.myspace.com/deadbeatcomputermusic

Nôze LIVE (France)

Pesničkovo-pobláznený maskot festivalu, ktorý sa tento rok predstaví s dychovou sekciou. Nôze je kapela, ktorá sa znova posnaží ukázať, že na Wilsonicu ešte nevyskúšala všetko. Tento rok prinesie materiál z najnovšieho albumu Songs on the rocks. Navyše, na pódiu ich doplní aj Dani Siciliano. Z Nôze nám totiž rovno pred očami vyrastá medzinárodná hviezda.

www.myspace.com/nozecircus
www.last.fm/music/Nôze

Dani Siciliano LIVE (UK)

Londýnska vokálová princezná, ktorá dokáže zahrať aj ako dídžejka, lepšie jej to však pristane za mikrofónom. Občas máte pocit, že aj vďaka Matthewovi Herbertovi sú s Roísin Murphy také umelecké dvojičky. Svoje dížejské schopnosti predviedla pred rokom na micro.Wilsonicu, tento rok sa predvedie ako skladateľka piesní.

www.dani-siciliano.com
www.last.fm/music/Dani+Siciliano/
www.myspace.com/danisiciliano

Isobutane LIVE (Slovakia)

Mladý a talentovaný slovenský producent, ktorý okrem vlastných vecí remixoval skladby napríklad pre Laca Lučeniča či Peoples. Ak platí, že Wilsonic hľadá lokálne talenty, tu máte hneď jeden.

www.last.fm/music/Isobutane
www.myspace.com/isobutane01

Petr Drkula LIVE (Czech Republic)

Vraví sa tomu aktuálna klasická hudba. Tá nemusí byť vôbec vážna, len nie vždy cíti potrebu utápať sa v nadýchaných melódiách a komplikovaných aranžmánoch. Drkula ide opačnou cestou. Skladby minimalizmom okresané len na samotné emócie. Ekonómia a ekológia, čistá hudba.

www.petrdrkula.com/
www.myspace.com/drkula

Dublicate LIVE (Lithuania)

Moderný dub a urban music nemusia vždy znieť ako keby ste ich nahrávali vo fabrike spracujúcej oceľ. Môžu rešpektovať klasické postupy a pritom vyzerať sviežo a aktuálne. A nemusia byť ani z Londýna, ale môžu pochádzať trebárs i z litovského Vilnusu.

www.myspace.com/dublicate

B.Fleischmann LIVE (Austria)

Môže byť hudba jednoducho krásna? Zbavená akýchkoľvek prívlastkov, pričom je úplne jedno, či vznikla za pianom alebo nad laptopom? Hudba, ktorá vás unesie a pustí, až keď dosnívate všetky možné i nemožné príbehy? Taký je majster Fleischmann z Viedne. Ani nebudete vedieť ako, a zrazu sa stanete jeho margarétkami.

http://www.myspace.com/bfleischmann
http://www.last.fm/music/B.+Fleischmann
www.bfleischmann.com/

Soap&skin LIVE (Austria)

Éterický ženský spev a klavírne atmosféry. Trochu zvrátený prístup k svetu, trochu depresie v textoch a trochu dobrej hudby. Coco Rosie na európsky spôsob, pričom si niekedy hovoríte, či im netreba psychiatra. Nech pomôže vám, alebo aspoň tomuto projektu. Pritom ale platí, že sa to zaujímavo počúva.

www.myspace.com/soapandskin
www.last.fm/music/Soap+and+Skin

Sonority LIVE (Czech Republic)

Hľadanie súvislostí a hľadanie nových talentov. Najmä o tomto je festival Wilsonic. Sonority je jeden za najprogresívnejších mladých českých projektov, čím dokazuje, že inteligentná tanečná hudba sa robí aj v našom najbližšom (časo)priestore. Len to chce chuť vykročiť poza hranice žánrov.

http://www.myspace.com/sonorityidm
www.sonority.cz/

Batcha de Mental LIVE (Slovakia)

Čo si predstaviť pod človekom, ktorý pod kolónkou vplyvy uvádza Skreama a Modeselektor spolu so Senzi Senzus, Martinom Madejom a borovičkou z Tesca? Sú len dve možnosti, buď to bude absolútna šou, alebo to aj tak bude absolútna šou. Ak ste neverili, že u nás doma vzniká bláznivá hudba prekračujúca rámec našej krajiny, nech sa páči: prinášame dôkaz, že naivita sa dá povýšiť na umenie. A tá „zremixovaná“ slovenská hymna za to naozaj stojí.

http://www.myspace.com/batchademental

Litwinenko LIVE (Germany)

Tanečná urban music znamená novinárske označenie pre hudbu, na ktorú sa síce dobre tancuje, no nikto ju nevie presne nazvať a opísať. Niekde sem spadá aj berlínsky projekt Litwinenko. Trochu z IDM, trochu z techna a world music. Nejaký ten sampel s vokálnymi útržkami, primiešať funky roztopašnosť a dochutiť glitch dekonštrukciou zvuku. To je taká ta moderná hudba z klubov.

www.last.fm/music/Litwinenko
http://www.myspace.com/litwinenko
www.kitty-yo.net/wp/artists/litwinenko/

Matoa LIVE (Czech Republic)

Že vraj poriadny dubstep musí byť z Bristolu alebo Londýna? Omyl vážený, talent je talent, nech je aj z Čiech. Matoa je chalan, ktorému orientujúci sa novinári predpovedajú veľkú budúcnosť. Spolu s dídžejom a producentom Side-om tvoria dva mladé a ešte od nového náteru lesknúce sa piliere českého dubstepu. A toto už nie je novinársky konštrukt.

www.myspace.com/djmatoa
www.last.fm/music/Matoa

2562 DJ (Netherland)

Že dubstep je zvukom dneška dokazuje aj tento holandský projekt. Valivá basa, perkusie a klubové postupy, prevzaté hádam z technu príbuzných odnoží. Trochu temný ako Burial a trochu ako Plastician. Dubstep pritom nemusí byť len bicie a subbasa. Môžu to byť aj tanečné skladby, pri ktorých chcete viac, než len pokyvovať hlavou.

www.myspace.com/2562dub
http://www.last.fm/music/2562/

Beardyman LIVE (UK)

Kde sú hranice ľudského prejavu? A myslíte si, že k hudbe potrebujete nejaký nástroj? K hambone vám stačia dlane a vlastné telo, k beatboxu iba ústa. Beardyman z Brightonu je šoumen a UK Beatbox Champion z rokov 2006 a 2007, ktorý dokazuje, že ústami sa dá stvárať všeličo. Napríklad nahradiť celú biciu sekciu a urobiť to tak, že bubeníci sa ostanú tíško červenať.

www.myspace.com/beardyman
www.last.fm/music/BeardyMan

Andrea Sartori LIVE (Italy)

Nu jazz je niekedy ako soundtrack k filmu. Je pritom jedno, že sa ešte nenašiel nik, kto by ho bol ochotný natočiť. Od nápadu k realizácii je to už len otázka času a banálnej realizácie. Preto si tento mladý Talian môže do životopisu písať nielen „jedno dieťa“, ale aj, že robí hudbu na hrane džezu a elektroniky, ktorá prekračuje obe škatuľky a vytvára vlastný svet poskladaný zo zážitku počúvania inteligentnej hudby. Čo vždy nemusí znamenať aj hudbu pre nejakých snobských (polo)intelektuálov.

www.last.fm/music/Andrea+Sartori
www.myspace.com/andreasartori

TRG LIVE (Romania)

Čo už si myslieť o projekte, ktorý za krajinu svojho pôvodu určí Antarktídu? Že buď to je detinská radosť z frivolnej prvoplánovej zábavy alebo umelecký zámer. V prípade tohoto rumunského projektu neplatí ani jedno. Platí však, že uk garage môže zmysluplne vznikať aj mimo UK. A nie je to pritom nijak extra ťažké. Dubstep, 2step, grime, to sú predsa klubové heslá dneška. A to sa pri TRG už začína hovoriť o priekopníkovi nového zvuku dubstepu. Nazvite to trebárs dark swing.

www.myspace.com/trgproductions
www.last.fm/music/TRG

Mujuice LIVE (Russia)

Zima, vodka a autokrat. Aj to je Rusko, krajina s najväčším počtom miliardových novozbohatlíkov. Ale Rusko je tiež krajina, kde vzniká zaujímavá hudba. Napríklad v podaní mladého Moskovčana Romu Litvinova. Stačí začať klavírom, prejsť gitarou a skončiť pri elektronickej hudbe plnej zasnívaných melódií s tanečným podtónom. Ani by ste nepovedali, že má za sebou pôsobenie v hardcore kapele.

www.last.fm/music/Mujuice/
http://www.myspace.com/mujuice

Jeff Milligan DJ (Canada)

Venovať sa dídžejingu a hudobnej produkcii skoro 21 rokov znamená, že si pamätáte doby, keď väčšina vašich dnešných party návštevníkov ešte ani nežila. Ak ste navyše Američan a pamätáte si doby detriotského techna, pretože ste ich sami tak trochu spoluvytvárali, na tanečnej scéne máte zaručený status legendy.

www.jeffmilligan.ca/
www.last.fm/music/Jeff+Milligan
http://www.myspace.com/jeffmilligan

Mike Shannon DJ (Canada)

Hudba spája a je pritom úplne jedno, na ktorej strane oceánu sa práve nachádzate. Navyše, ak ste si mysleli, že techno a house sú mŕtve, navrhujeme obrátiť pozornosť na Kanadu. Okrem Jeffa Milligana pochádza z krajiny sekvojí aj Mike, inak zakladateľ labelu a bookingovej agentúry Cynosure. A nie, nie je to ani bývalý bejzbolový hráč, ani bluesový hudobník.

www.cynosure-recordings.com/
http://www.myspace.com/cynrecordings
www.last.fm/music/Mike+Shannon

Laurine Frost vs. Coldfish LIVE (Hungary)

Vraj niektorí veria v rozprávky a niektorí v hudbu. K tým druhým patrí aj Laurin Frost. V tomto podaní sa môžete pripraviť na moderný tanečný minimal, ktorý však nepodlieza latky ani vkusu ani schopností. Preto heslo „ochráňte elektronickú hudbu pred hlúpymi ľuďmi“ treba brať s pritakávajúcim úsmevom.

http://www.myspace.com/iamcoldfish
www.myspace.com/laurinefrost
www.last.fm/music/laurine+frost
http://www.perspectiv-records.com/artists/laurinefrost/index.html

Neil Landstrumm LIVE (UK)

Neil Landstrumm je už tak trochu veteránom elektronickej hudby. Na scéne totiž pôsobí od roku 1994. Pri väčšine umelcov to znamená, že svojou tvorbou sú tak päť rokov za súčasným zvukom. Ale podozrivé vám toto zovšeobecnenie príde už v okamihu, keď zistíte, že Neil vydáva na Planet Mu. A tento label je synonymom pre aktuálnu (aj) britskú urban music. V prípade Landstrumma škótsku. Niekto by to nazval dubstep, no na ten je to príliš mnohovrstvové, zvukovo plné a, čudujsasvete, zábavné.

www.last.fm/music/Neil+Landstrumm
http://www.myspace.com/neillandstrumm

dOP LIVE (France)

Francúzi sú tak trochu blázni a Parížania špeciálne. Tu nejde o žiadne žaby alebo victim de la mode fetišizmus. Ale oni to ešte aj v tej hudbe robia inak, akoby štýlovejšie. Kde jedným stačí zábavná tancovačka a druhým multižánrová pestrosť, to dOP spája do harmonického celku. Niekedy s prvkami world music a latina , inokedy priamočiarejšie a klubovo.

www.myspace.com/dopdopdop
www.last.fm/music/Dop

Chris Plastic DJ (Hungary)

Chris je hudobný partner Laurine Frost, ktorý hovorí, že hranie v Maďarsku si bez neho ani nevie predstaviť. Môžete teda čakať rôzne predstaviteľné i nepredstaviteľné variácie na klubovú minimal music.

http://www.myspace.com/iamchrisplastic

Craquetone LIVE (Slovakia)

Promotér, dídžej, člen bookingovej crew Leporelo, ktorý stojí napríklad za klubovou nocou Datarhythm. Craquetone alias Tetsuo na Wilsonic prinesie porciu slovenskej minimal a IDM elektroniky, ktorá však nerezignovala na muzikálnosť.

http://www.myspace.com/deejaytetsuo

Najlacnejšie vstupenky si možete zakúpiť v predpredaji priamo http://www.wilsonic.sk/tickets. Prvých 500 dvojdenných lístkov tam zakúpite len za 550 Sk. Vstupenky na mieste budú stáť 1 200 Sk.

Wilsonic je hudobný festival, ktorý prezentuje aktuálne hudobné trendy z oblasti advanced & electronic music. Wilsonic v sebe elegantne spája svet koncertov s atmosférou klubov a tanečných párty. Wilsonic je udalosťou, ktorá predstavuje to najzaujímavejšie v modernej hudbe strednej a východnej Európy, bez rezignácie na veľké mená v celosvetovom kontexte. Najlacnejšie vstupenky v predpredaji si môžete zakúpiť www.wilsonic.sk/tickets. Zákazníci O2, generálneho partnera Wilsonic Festivalu 2008, majú extra 10% zľavu z aktuálnej ceny lístka a to na dve vstupenky.

Zdroj: Wilsonic

TOP - neprehliadnite!

Party: Svezarm Calling #22 POKE Festival 2013 SIGNALL_FM mieri na východ!

Odporučte tento článok!

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre

Zatiaľ bez komentára, buďte prvý!

Nový komentár

Možnosť komentovať majú len prihlásení užívatelia.
Nemáte vytvorený účet? Vytvorte si ho, rýchlo a jednoducho!

Môj drom.sk

Pridať do obľúbených - registrácia

Mohlo by Vás tiež zaujímať ...

Archív tlačových správ

 • 2015
  • január
  • február
  • marec(1)
  • apríl(1)
  • máj
  • jún
  • júl
  • august
  • september
  • október
  • november
  • december

Mohlo by Vás tiež zaujímať ...

Aktuálne príspevky v diskusiách

Aktuálne príspevky v komentároch