Prihlásenie:     Vytlačiť stránku Pošli odkaz e-mailom

Tlačové správy - DROM Spravodaj

Wilsonic: zvukom klubov je nový dub

Wilsonic 2008 @ Zvukom klubov je nový dub

Dňa 6. a 7. júna sa na bratislavskom Tyršovom nábreží odohrá festival Wilsonic. Festival, ktorý prináša ten najsúčasnejší zvuk dnešného sveta, ktorým nie je nič iné ako dub v jeho aktuálnych podobách.

Komentáre (0) | Odkaz e-mailom | Odkaz autorovi | Publikované: 21.05.2008 - 00:05

Ak sa opýtate, čo je synonymom súčasnej klubovej hudby, dostanete odpoveď: dub. Ako je to možné? Žeby ten inštrumentálny predchodca reggae starých dredatých rastamanov z Jamajky bol zvukom súčasného mesta? Zvukom pre tretie tisícročie?

Omyl je v tom, že dub už nie je tak úplne dub. Dub a jeho valivá basová a subbasová linka, dub a jeho pomalý ležérny rytmus bicích, dub, ktorý sa pretavil na dubstep, breakbeat, urban a indie, je skôr pocit ako nejaký hudobný žáner. Dub je postoj, kde parket vibruje a vy fyzicky cítite basové frekvencie. Keď sa poháre trasú a hudbu vnímate vnútornosťami. Toto je súčasný dub.

Takýto dub privezie aj festival Wilsonic 6. a 7. júna na Tyršovo nábrežie. Už minulý rok Wilsonic venoval celý stage dubstepu, rok predtým predstavil napríklad projekt Vex’d. V roku 2008 ale prinesie moderný dub pre rok 2008.

Skream alias Olli Jones je vo všeobecnosti považovaný za jedného z najlepších dubstepových producentov. Ak sa dub v niečom pretavil do súčasnej klubovej hudby, je to práve dubstep. Pulzujúca basa a k nej bicie akoby napísané v o polovicu pomalšom rytme. Skreamov eponymný debut bol jedným z kľúčových albumov pre tento najaktuálnejší zvuk už dávno nie len britských klubov.

Kanadsko-berlínsky projekt Deadbeat Scotta Monteitha je čímsi medzi klasickejším dubom a tanečnou minimal music. Tento projekt, ktorý jestvuje už desať rokov, je jedným z dôkazov, že ak sa tanečná hudba nebojí prijímať vplyvy z inej hudby, môže byť stále zaujímavou a nemusí pritom prestať byť technu príbuznou elektronikou.

Litovský Dublicate je štvorica okolo Pauliusa Kibauskasa, ktorá sa dala dokopy v roku 2005 aby ukázala, že aktuálna urban music môže vznikať i vo Vilniuse. Predstavte si to ako spojenie dubu, breakbeatu, džezu a alternatívnej hudby plnej elektronických experimentov ako je napríklad glitch. Okrem toho sa venujú nahrávaniu filmovej a divadelnej hudby. A potom že mestská hudba je synonymom pre Londýn.

Český Matoa je vraj talent budúcnosti. Teda dnes talent a zajtra budúcnosť. Aspoň toto tvrdia niektorí odborníci na dubstepovú scénu. Matoa popiera klišé predstavu o tom, že dubstep, to sú iba basa a bicie. Dubstep v jeho podaní je plný melódií a atmosfér, ktoré sú skôr typické pre filmovú hudbu, než pre nejaké pokyvovanie hlavou v kluboch.

2562 alias Davie Huismans je čímsi podobným, len nepochádza z Českej republiky, ale z Holandska. Niekoho to možno urazí, niekoho poteší, ale hudba projektu 2562 má oveľa bližšie k technu, než k drum and bassu. Dôležité je ale to, či hudba je alebo nie je dobrá. A či sa páči alebo nie.

Ak má 2562 bližšie k technu, TRG vychádza práve z drum and bassu. Ako dídžej ho začal hrávať pred štyrmi rokmi a už vtedy ho to viac ťahalo k dubstepu. V Rumunsku je jednou z kľúčových osobností dubstepovej scény, okrem hrania a produkovania sa venuje aj zviditeľňovaniu rumunského dubstepu a písaniu o hudbe. Inak je obľúbencom krstnej mamy dubstepovej scény, Mary Ann Hobbs z britského Radio 1.

Neil Landstrumm je britsko-americký veterán tanečnej hudby. Čo nehovorí nič o tom, akú hudbu robí, iba ako dlho sa v tanečnej elektronike pohybuje. A nehovorí to ani nič o tom, ako sleduje celú podobu tejto hudby. Neil vníma, ak sa teda práve nevenuje grafike, televízii alebo navrhovaniu oblečenia. Svedčí o tom i záľuba v experimentálnej elektronike či dubstepe. A je pritom úplne jedno, či ste sa narodili v Škótsku a dnes žijete vo Veľkom jablku, alebo pochádzate trebárs z Michaloviec. Pretože hudba spája, dokonca na jednom pódiu, v jednom sete a jednej šou. Začnime napríklad s grime, prejdime cez miami bass a skončime pri experimentoch či techne.

Various Production sú esenciou britskej hudby konca dvadsiateho a začiatku dvadsiateho prvého storočia. Trip-hop a dubstep, grime a drum and bass. Urbánny folk klubov v pulzujúcom vizuálnom šate. Festival Wilsonic ich považuje za jeden z objavov, ktorý návštevníkov prekvapí svojim unikátnym setom. Hovoriť dopredu o čiernych koňoch festivalu je smiešne, ale ak by ním niekto mohol byť, budú to práve Various Production. Napokon, XL nevydáva hocikoho. A dvojici Adam Phillips a Ian Carter vydali debut The World Is Gone už v roku 2006.

Ak chcete aj vy na festivale Wilsonic zažiť dub v jeho najsúčasnejších podobách, príďte sa 6. a 7. júna pozrieť na bratislavské Tyršovo nábrežie. Najlacnejšie vstupenky na festival si môžete zakúpi ť v predpredaji priamo na www.wilsonic.sk/tickets. Dvojdenné lístky stoja len 660 Sk, vstupenky na mieste budú stáť 1200 Sk.

Wilsonic je hudobný festival, ktorý prezentuje aktuálne hudobné trendy z oblasti advanced & electronic music. Wilsonic v sebe elegantne spája svet koncertov s atmosférou klubov a tanečných párty. Wilsonic je udalosťou, ktorá predstavuje to najzaujímavejšie v modernej hudbe strednej a východnej Európy, bez rezignácie na veľké mená v celosvetovom kontexte.

Najlacnejšie vstupenky v predpredaji si môžete zakúpiť na www.wilsonic.sk/tickets. Zákazníci O2, generálneho partnera Wilsonic Festivalu 2008, majú extra 10% zľavu z aktuálnej ceny lístka a to na dve vstupenky. Na adrese www.wilsonic.sk/mobileguide si do mobilného telefónu môžete stiahnuť festivalového sprievodcu Wilsonic Mobile Guide, prispôsobeného podľa typu vášho mobilného telefónu.

Zdroj: Wilsonic

TOP - neprehliadnite!

Party: Svezarm Calling #22 POKE Festival 2013 SIGNALL_FM mieri na východ!

Odporučte tento článok!

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre

Zatiaľ bez komentára, buďte prvý!

Nový komentár

Možnosť komentovať majú len prihlásení užívatelia.
Nemáte vytvorený účet? Vytvorte si ho, rýchlo a jednoducho!

Môj drom.sk

Pridať do obľúbených - registrácia

Mohlo by Vás tiež zaujímať ...

Archív tlačových správ

  • 2015
    • január
    • február
    • marec(1)
    • apríl(1)
    • máj
    • jún
    • júl
    • august
    • september
    • október
    • november
    • december

Aktuálne príspevky v diskusiách

Aktuálne príspevky v komentároch