Prihlásenie:     Vytlačiť stránku Pošli odkaz e-mailom

Články - DROM Spravodaj

Spoveď hriešnych: Dj Bendhy – Košice a drum and bass

Na mušku sme si tentokrát vzali košického drum and bass dj-a a promotéra menom Bendhy. Ako vidí vysnívanú utopistickú fúziu budúcnosti, alebo kde v Košiciach sa dá dobre vyšantiť..? Prečítaj si ďalší rozhovor z nášho exkluzívneho seriálu „Spoveď hriešnych“..

Komentáre (0) | Odkaz e-mailom | Odkaz autorovi | Publikované: 23.01.2007 - 00:26

dj bendhyDj Bendhy

..vlastným menom Peter Benedikt pochádza z Košíc, a drumandbassu sa aktívne venuje od prelomu rokov ´03 a´04.

Svoju djskú dráhu odštartoval v T-clube, kde spolu s djom Zelom organizovali menšie klubové akcie. Neskôr prišli hrania v ostatných košických kluboch ako Cube club, Supalova, Radical atď., čomu predchádzalo zoznámenie a následná spolupráca s djom Ka-gen-on z agentúry workingpro.sk  s ktorým organizovali menšie dnb večierky.

Bendhy je takisto veľmi často hosťom drumandbassových akcií pod Tatrami, a to po boku tamojších d´n´b djov Peka a Fractora ( www.ta3on.sk ). V máji 2005 sa stáva členom košického bookingu WorkingPro a o mesiac na to aj známej prešovskej dnb crew "PROSAC" (djs:  Snippah, Saigone, Duall  www.prosac.sk ).

V Bendhy-ho bagu a setoch sa nájdu rytmické, ale hlavne tanečné platne s nádychom liquid-funku, raggarytmov takisto popretkávané tvrdšími štýlmi drum´n´bassu. Vo svojich mixoch kladie dôraz hlavne na plynulosť a gradáciu trackov.

www.prosac.sk

Interview s Dj Bendhy (z 18.01.2006):

1. Ahoj Bendhy! Pôsobíš ako drum and bass dj, my sme si ťa však tentokrát zobrali na mušku kvôli niečomu inému. Pôsobíš zároveň ako promotér drum and bass parties v Košiciach. Cítiš sa byť promotér?

Bendhy: Čaves! Na otázku či sa cítim ako promotér, odpoviem tak, že sa cítim hlavne ako dj a ako spoluorganizátor jednej z troch východoslovenských drum´n´bassových akcií, noci s názvom Drumophonic, ktorej tretie pokračovanie s Braňom / DJ SLIGHT/ práve pripravujeme.


2. Čo myslíš, čo by malo byť také „gro“, teda to podstatné a dôležité, tejto činnosti?

Bendhy: No podstatou promotérskej činnosti, ak sa teda bavíme v rovine elektronickej tanečnej scény, alebo lepšie povedané jej zmyslom by mala byť podľa mňa snaha prinášať ľuďom na akcie stále niečo nové. Nemusí to byť ale zrovna headliner z UK. Jednoducho urobiť to tak, aby sa tí ľudia mali prečo nabudúce vrátiť. Aby z akcie odchádzali s obrým pocitom.


3. Myslíš že každé väčšie mesto má potenciál „kvalitnej scény“? Prečo to niekde proste nejde?

Bendhy: Tak to si musíme najprv položiť otázku čo je to väčšie mesto, a čo je to „kvalitná scéna“..Podľa mňa kvalitnú scénu robia kvalitnou hlavne djs, ktorí na nej pôsobia, no v neposlednom rade určite aj samotní ľudia, ktorí sú ochotní si za kvalitu priplatiť. Lebo určite to je aj o peniazoch, a za kvalitu, hlavne ak je zo zahraničia, treba platiť.
Ak to zoberiem z pohľadu drum´n´bassu, tak to či je mesto väčšie alebo menšie, nehrá až takú dôležitú úlohu. Určite viacej ľudí znamená viac potenciálnych návštevníkov. Ale zas porovnajme si mesto ako Košice a mestá ako Prešov, zo záp. SVK napr. Partyzánske, Nové Zámky. Sú to oveľa menšie mestá ako KE, a dnb tam fičí oveľa dlhšie a v oveľa intenzívnejšej miere.Ale to je len o tom, že tam boli a sú ľudia ktorí sa tomu venujú,  a pripravili tú správnu pôdu aby to tam fungovať mohlo...


4. Myslíš že sú dôležité „mená“ v lajnapoch jednotlivých parties? Tvoja predstava vzhľadom na túto dobu a tvoje miesto činnosti.. ako často, akej veľkosti a aký charakter by mal mať priestor kde by si takú ideálnu akciu urobil?


Bendhy: Meno headlinera je určite hlavným ťahákom každej akcie. Väčšina promo článkov, rozhovory, sety a podobne sa točí okolo neho. Ale podľa mňa by to nemalo byť tým jediným, kvôli čomu ľudia na party dojdu. Malo by to byť len čerešničkou na torte. Čo z toho, ak špičkový headliner zahra 120min a ostatný čas strávený na party je len slabým odvarom. Čiže kľúčom k úspechu je podľa mňa rozumne zostavený lineup. Čo sa týka priestorov, tak s tým je problém vždy. Na veľkú akciu treba veľký priestor, a problémom je niekedy aj umiestnenie druhého flooru / napr. ICCT/

dj bendhy


5. Je v Košiciach taký priestor?


Bendhy: Ak to poviem na príklade dnb, tak v Košiciach si v súčasnosti viem drumandbassovu akciu predstaviť jedine v priestoroch Starej Sladovne a Starsu, a IC Culture Train.


6. Ako sú na tom Košice a ako vidíš momentálnu situáciu v porovnaní s predošlými rokmi v rámci DNB?


Bendhy: Keď sme na prelome rokov 2004/2005 začínali s dnb v KE s djom Ka-GENom, tak na akcii v Supalove, kde hrali na dnb floore Soundphreakers, Funky, Orighami, Ka-gen a ja, tancovali na parkete celú noc dvaja ľudia ! A to doslova. Postupne však ľudia pribúdali. V súčasnosti nadobúdam názor, že ľuďom sa začína dnb páčiť, a čo je hlavné začínajú na neho chodiť ;o) Vidieť to na akciách Prosac Nights v Prešove, kde je permanente plno a hlavne panuje skvelá nálada, no a takisto v Košiciach kde sme minulý víkend na DRUMOPHONIC 2 mali viac ako 330 ľudí !!! Ak to takto pôjde aj naďalej, tak sa v KE môžeme tešiť aj na veľké mená svetovej dnb scény ;o)


7. Ako sa chceš pričiniť o rozmach DNB v Košiciach? Čo plánuješ? Máš nejaký konkrétny cieľ, alebo je organizovanie akcií len tvoja dočasná záležitosť?


Bendhy: V prvom rade by som chcel pokračovať v začatom. Čiže pripraviť so Slightom tretie pokračovanie akcie DRUMOPHONIC no a hlavne robiť to čo ma baví, ciže hrať, hrať a zase hrať!! :o)


8. A čo Dj-i na východe? Venuje sa ich DNB dosť? Kde inde na východe niekto možno „skromne“ začína?


Bendhy: No situácia je taká, že na východnom Slovensku funguje iba jeden čisto drumandbass-ový booking a to Prosac. DNB je pomerne slušne zastúpené aj v agentúre Working-pro /Ka-gen,Slight,Bendhy/ no a potom už ostáva len náš dobre známy Komár aka Fractor z Ta3onu a odcestovanec Peko ;o) takže nás zas až tak veľa nie je, a o žiadnych nových zatial neviem, no možno ešte doma trenúju a zachvílu sa objavia ako huby po daždi :o)))


dj bendhy9.  Spolupracujete navzájom spolu s inými klubmi, promotérmi (nielen košickými)? Myslíš že máš v KE konkurenciu? ;o)

Bendhy: V Košiciach hrám momentálne dnb len ja a Slight, ktorý predčasom ´konvertoval´z housu na dnb :o) a ide mu to skvelo. Ale jeho by som za konkurenciu nepovažoval, kedže spolu organizujeme Drumophonic a ťaháme to spolu dokonca aj za gramcami J


10. Koho a kedy uvidíme najbližšie v Košiciach?

Bendhy: Najbližie bude dnb na akcii Electro Gulash v Starse, na druhom floore spolu s psy-trancom. Zahráme tam so Slightom nejaké tie naše hopsačky ;o) Potom sa niečo chystá na 16.02 znova v Sladovni, 17.02 so Sligthom hráme u Vás v Kežmarku na čo sa veľmi tešíme no a v marci bude už spomínaný Drumophonic, na ktorý lineup ešte len pripravujeme ;o) Môžem len prezradiť, že opäť pôjde o spojenie na jednom floore drumandbass a na druhom reggae/dancehall. Takže sa je na čo tešiť. ;o)

11. Posledná otázka – Kde myslíš že sa drum and bass dostane o 10 rokov? Nejaká vysnívaná utopistická fúzia? ;o)

Bendhy: No ja dúfam, že ten pomyselný vrchol sínusoidy nás ešte len čaká, a že sa dočkáme ešte veľa kvalitných akcií, no čo bude desať rokov?? Hmm.. každopádne Eurove vstupné a veľa Rumunov a Bulharov na akciách . :o))

Ďakujem ;o)

Rozvor by Mr. Kokpit

Chceš byť jedným z nás? Fotíš, píšeš, spovedáš? Alebo chceš začať? Máš nápad ktorým by si chcel prispieť a obohatiť náš web? Ozvi sa nám – redakcia@drom.sk

TOP - neprehliadnite!

Party: Svezarm Calling #22 POKE Festival 2013 SIGNALL_FM mieri na východ!

Odporučte tento článok!

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre

Zatiaľ bez komentára, buďte prvý!

Nový komentár

Možnosť komentovať majú len prihlásení užívatelia.
Nemáte vytvorený účet? Vytvorte si ho, rýchlo a jednoducho!

Môj drom.sk

Pridať do obľúbených - registrácia

Mohlo by Vás tiež zaujímať ...

Archív článkov

 • 2016
  • január
  • február
  • marec
  • apríl
  • máj
  • jún
  • júl
  • august(1)
  • september
  • október
  • november
  • december
 • 2014
  • január
  • február(2)
  • marec
  • apríl
  • máj
  • jún
  • júl(1)
  • august
  • september
  • október
  • november
  • december

Mohlo by Vás tiež zaujímať ...

Aktuálne príspevky v diskusiách

Aktuálne príspevky v komentároch