Prihlásenie:     Vytlačiť stránku Pošli odkaz e-mailom

Rozhovory - DROM Spravodaj

Rozhovor s Ecsonom Waldesom, producentom albumu Bliiizko kapely Noisecut

Rozhovor s Ecsonom Waldesom, producentom albumu Bliiizko kapely Noisecut

Nový album kapely Noisecut s názvom "Bliiizko" produkoval známy český producent Ecson Waldes. Aká bola spolupráca, aké má plány a tiež ako trávi svoj voľný čas sa dozviete z nasledujúceho rozhovoru pre Drom.sk.

Komentáre (0) | Odkaz e-mailom | Odkaz autorovi | Publikované: 26.11.2008 - 00:00

GeorGo: Ahoj Ecson, sme radi, že si našiel čas na rozhovor. Ako sa máš, čo ťa privialo na Slovensko?

Ecson Waldes: Dnes večer mám zraz, pretože v Bratislave mám veľa kamarátov a sme takí technickí akoby fetišisti, takže sa stretávame a hovoríme o technike. Je to také priateľské stretnutie muzikantov zo Slovenska a Česka. A zajtra je krst albumu Bliizko, veľká podpora, takže preto som tu :)

Čo ťa zamestnáva v poslednom čase?

Samozrejme ma živí práca v štúdiu, kde mám 2 réžie, nahrávam kapely, ponúkam mix, mastering, v podstate všetko v rámci reťazca produkcie hudby. Taktiež točím reklamné spoty, robím hudbu do rôznych videoprezentácií a podobné komerčné veci, ktoré sú dobré na úvery :D

Skús sa predstaviť ľuďom, ktorí o tebe ešte nepočuli:)

31 rokov, hudobný veterán :D, náplňou môjho času je práca na doskách, nahrávam kapely prevažne akoby klubového charakteru. Je jedno či je to rocková alebo elektronická kapela, klientela je dosť široká pretože to robím 10 rokov. Poslednú dobu produkujem viac rockové, akustické kapely keďže to vyžaduje viac práce, je to pre mňa nová vec.

Kde si prišiel k prezývke Ecson Waldes?

V roku 1999 som začal vydávať dosky a nevedel som pod akým menom a riešil som to hrozne dlho. Nič kreatívne ma nenapadlo ani žiadny anglický novotvar som nechcel, až som zhliadol dokument o havarovanom tankeri Ecson Waldes. Páčilo sa mi to skôr foneticky, v tej dobe som nevedel, že to bola najväčšia katastrofa 20. storočia. Začali mi hovoriť Ecson, čo mi aj ostalo.

Exxon Valdez
Exxon Valdez

V čom spočívala hlavná náplň tvojej práce na albume Blíízko, ako prebiehala spolupráca?

My sme sa s Erikom (Noisecut) stretli ohľadom niektorých demo nahrávok a prostredníctvom emailu sme sa dohodli by bolo fajn urobiť. Ja som napísal nejaké svoje postrehy, nápady kam by sa to mohlo posunúť, na to sme sa zhodli a začali na tom pracovať v štúdiu na niektorých zmenách aranžmá. Mal som prianie aby ta doska bola tvrdšia, klubová a tak sme niekde zmenili bubny, inde synťáky či spevy. Odkomunikovali sme to s kapelou aby to bolo fajn a zajtra je krst :)

Kedy a kde sa nahrával album?

Pracovali sme na ňom celé leto v štúdiu blízko Prahy a bola to pohodová a priateľská spolupráca. Ráno sme vstali, dali si raňajky, neskôr sme šli na obed, niekedy sme opekali na záhrade. Bolo to také príjemné leto pretkané noisecutom :) Práca na albume trvala 2 mesiace, nikam sme sa neponáhľali. Chceli sme urobiť kus kvalitnej práce a to sa nám verím aj podarilo.

Čo je podľa teba na tomto albume špeciálne, čím si získa fanúšikov a na čo sa môžu tešiť?

Noisecut - Bliiizko (2008)
Noisecut - Bliiizko (2008)
Tento album viac drzý, je trošku tvrdší, ale v takom správnom slova zmysle. Snažil som aby vynikol spev, aby mal dostatok priestoru a detailov, vynikla každá pieseň a dostala charakteristickú atmosféru. Piesne majú silnú náladu, klubový a undergroundový zvuk. Je to z môjho pohľadu pekné prepojenie popu a elektronickej hudby.

Ktorý song z albumu sa ti najviac páči a prečo?

Mne sa páčia všetky, od jednotky po trinástku, to poradie akoby korešpondovalo s tým, čo sa mi najviac páči. Ja mám radšej tvrdšie, rýchlejšie veci, ale veľmi sa mi páčia aj pomalšie, ktoré majú akoby viac nálady. Obľúbené mám Elephant, Ako ďalej či Zem stíchla.

Udialo sa niečo nezvyčajné, vtipné počas nahrávania albumu?

Celkom kuriózne bolo, keď sme boli na 95% pred odovzdávaním albumu a já som odišiel na Chorvátska, keď som ešte na benzínke v Bratislave napaľoval s Erikom v aute podklady a keď som sa vracal z dovolenky tak ma opäť vyzdvihli Noisecut a šli sme do štúdia. Bolo to intenzívne obdobie :)

Noisecut a Ecson v štúdiu Biotech
Noisecut a Ecson v štúdiu Biotech

Prejdime na chvíľu k tebe, ako si sa dostal k hudbe, čo boli tvoje skoré inšpirácie?

Tak hlavne ja som si nikdy nepredpokladal, že budem robiť hudbu. Ako dieťa som chodil na trúbku a klavír, čo som strašne neznášal. Naopak, veľa a rád som kreslil. V puberte som pochopil, že hudba je zaujímavá a začal som počúvať Depeche Mode, na ktorých som aj vyrástol. Môj brat dostal klávesy, ktoré som si neskôr privlastnil a už som bol v tom. Začal som robiť vlastnú hudbu, prišlo niekoľko remixov (Monkey Business, Tata Boys, ...) a dostal som prvú ponuku na produkovanie albumu.

S ktorými hudobníkmi si spolupracoval?

Pracoval som na albumoch pre Skyline, Soil, Dj Wich, Dj Trafik, Juanita Juarez, Denius, Grove, edície Xmag či Filter.

Ktorých djov by si zabookoval na svoju vlastnú párty a prečo?

Napríklad Bibu :D. Teraz to proste nesledujem. Medzi djmi mám veľa kamarátov, nerád by som vyberal konkrétnych aby som nikoho neurazil, ale myslím si, že v Čechách a na Slovensku je veľa dobých umelcov, s ktorými by sa oplatilo urobiť akciu :) Určite by to bolo niečo lovejoy, žiadne peklo, no rozhodne žiadne latino, pretože to už je moc :D

Sú producenti s ktorými by si chcel v budúcnosti spolupracovať, alebo remixovať?

Napríklad Recoil (Alan Wilder člen Depeche Mode), skôr by ma bavilo robiť album s kamarátmi, o ktorých viem, že robia dobrú muziku a s ktorými by som napríklad urobil album, ktorý by bol pre mňa zaujímavý. Možno by to bola pre mňa výzva a dôvod, ako ten album nahrať. Bol by to pre mňa dôvod stretnúť sa s novými ľuďmi, pretože robiť to v štúdiu sám, po nociach, pilovať každý milimeter je strašne zdĺhavý proces.

Aké vybavenie používaš pri produkovaní a bez čoho by si si to nevedel vôbec predstaviť?

Moje uši sú to základné, dôležité sú reproduktory (monitory), tie mám veľmi rád, analógový outboard, analógové syntetizéry, analógový masteringový mixážny kompresory, ekvalizéry, na webovej stránke sú konkrétne typy.

Ako prebieha samotný proces produkovania skladby?

Väčšinou si vyžiadam demo, ktoré je v stopách, napríklad mám zvlášť bubny, basy, gitary alebo pracovné nahrávky spevu. Potom to rôzne rozstrihám a podľa toho ako to cítím, urobím úpravy, napríklad urobím kratší nástup, alebo silnejší refrén, s kapelou si povieme, že by to mohlo byť tak alebo inak. Na začiatku mám nejaký tvar alebo víziu a snažím sa ju naplniť v priebehu práce. Je to strašne zložitý proces a samozrejme počúvam názory kapely, pretože je dôležité aby sa k tomu vyjadrili.

Ako dlho trvá tento proces, keď sa z melódie, myšlienky stane hotová vec?

Ecson Waldes - Dance Awards 2004 - Best newcomer
Ecson Waldes - Dance Awards 2004 - Best newcomer
Pokiaľ to má byť urobené kvalitne tak je to niekde okolo dvoch mesiacov, ako u Noisecut. Ale robil som aj dosku pre 100stupňov približne štyri mesiace, čo bolo extrémne náročné, ale tam sme robili radikálne zmeny od základov. Každá hudba je špecifická, neexistuje šablóna, pretože niekto je silný v basách, iný potrebuje podporu v aranžmánoch, niekomu chýbajú silné melódie. Každá kapela má iný problém, iné požiadavky. Niektoré skladby sú v podstate hotové,
potrebujú už len získať akoby punc, iskru dobrej pesničky.

Kde získavaš inšpiráciu pri svojej práci?

Ja mám rád stretnutia s ľuďmi, to je asi najviac inšpirujúci faktor, potom samozrejme technika a určitá rivalita, pretože ak nahrám dobrý album, tak sa o tom vie a štúdio dostáva nové ponuky.

Koľko času tráviš v štúdiu a s kým máš rozrobenú spoluprácu?

Času trávim viac ako je zdravé :D, pretože ako sa zobudím vybavím emaily som zhruba od 11 do 3 rána som v štúdiu, čo sú extrémne náročné záťahy. Já som takto šťastný, ja tým dýcham. Momentálne dokončujem dve kapely, pražská elektroakustická kapela a Evolution Dejavue, čo sú ostraváci. Na jar mám ponuky na ďalšie albumy, ale to by som nerád prezrádzal, pretože veľa vecí je ešte v jednaní.

A teraz nám prezraď niečo zo svojho súkromia. Čo robíš ak práve neprodukeješ, alebo nehráš? Aké je tvoje oblúbené jedlo, drink, hobby?

Akékoľvek mäso, veľmi mám rád ovocie, pestrú stravu, ale knedlíky neľúbim. Hobby je moja práca, čiže veľa volného času neostane. Chodieval som cvičiť do posilňovne, pretože šport človeka psychicky vypláchne a načerpe energiu.

Plány do budúcna?

Kúpiť veľký pozemok a postaviť veľké štúdio :D Práce je dostatok, tak dúfam, že sa to podarí.

Ďakujeme za rozhovor a želáme hudobné úspechy.

Biba z rádia _FM, Ecson Waldes a Erik z Noisecut v Steam Café
Biba z rádia _FM, Ecson Waldes a Erik z Noisecut v Steam Café

Pýtal sa GeorGo 21.11.2008 o 18.30 v Steam Café, budova SRo.

Kliknite si:

 

Fotky z krstu Bliiizko (22.11.2008, Randal, Bratislava)

Noisecut - krst Bliiizko (22.11.2008, Randal, Bratislava)
Noisecut - krst Bliiizko (22.11.2008, Randal, Bratislava)

Noisecut - krst Bliiizko (22.11.2008, Randal, Bratislava)
Noisecut - krst Bliiizko (22.11.2008, Randal, Bratislava)
Noisecut - krst Bliiizko (22.11.2008, Randal, Bratislava)
Noisecut - krst Bliiizko (22.11.2008, Randal, Bratislava)

Pozrite si:

Ecson Waldes predvádza v Prahe Roland SH-09

Zdroj: Drom.sk (GeorGo)

Foto: Peter Simonik, GeorGo, Ecson Wal

TOP - neprehliadnite!

Party: Svezarm Calling #22 POKE Festival 2013 SIGNALL_FM mieri na východ!

Odporučte tento článok!

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre

Zatiaľ bez komentára, buďte prvý!

Nový komentár

Možnosť komentovať majú len prihlásení užívatelia.
Nemáte vytvorený účet? Vytvorte si ho, rýchlo a jednoducho!

Môj drom.sk

Pridať do obľúbených - registrácia

Mohlo by Vás tiež zaujímať ...

Archív rozhovorov

 • 2013
  • január
  • február
  • marec
  • apríl
  • máj
  • jún
  • júl
  • august
  • september
  • október
  • november(1)
  • december
 • 2007
  • január(1)
  • február
  • marec
  • apríl
  • máj(1)
  • jún
  • júl
  • august
  • september
  • október
  • november
  • december
 • 2006
  • január
  • február
  • marec(1)
  • apríl
  • máj
  • jún
  • júl
  • august
  • september
  • október
  • november
  • december
 • 2005
  • január
  • február
  • marec
  • apríl
  • máj
  • jún
  • júl
  • august
  • september
  • október
  • november(3)
  • december

Mohlo by Vás tiež zaujímať ...

Aktuálne príspevky v diskusiách

Aktuálne príspevky v komentároch