Prihlásenie:     Vytlačiť stránku Pošli odkaz e-mailom

Články - DROM Spravodaj

ŽENY na festivale Bažant Pohoda 2006

Hudobný program tohtoročného festivalu Bažant Pohoda sa vyznačuje prítomnosťou výrazných speváčok, hudobníčok alebo ženských kapiel ...

Komentáre (0) | Odkaz e-mailom | Odkaz autorovi | Publikované: 10.07.2006 - 10:03

The Ecstasy of St. Theresa na Bažant Pohode 2006Hudobný program tohtoročného festivalu Bažant Pohoda sa vyznačuje prítomnosťou výrazných speváčok, hudobníčok alebo ženských kapiel. Či už je to Chicks On Speed – trojčlenná elektroclashová skupina s tromi uletenými líderkami, írska speváčka Nina Hynes, pôvabná Skye (ex Morcheeba) s éterickým hlasom, bizarná Erika Stucky, alebo orientálna arabsko-africko-belgická speváčka Natacha Atlas. Aj domáce umelkyne majú na festivale silné zastúpenie – divy českej hudobnej scény Hana Hegerová a Ida Kelarová, Djky IM Cyber a Katcha, Charlie One zo skupiny OHM square, či Kateřina Winterová z The Ecstasy of St. Theresa. Zo Slovenska príde prvá dáma slovenského folku Zuzana Homolová, neopakovateľná herečka a speváčka Živých kvetov Lucia Piussi alebo Shina zo skupiny Dlhé diely.
Na skupinu PIXIES, jedného z headlinerov festivalu, sa často nahliada cez charizmatického speváka Franka Blacka. Kto ale videl túto kapelu koncertovať, vie, že práve basgitaristka a občasná speváčka Kim Deal dodáva živým vystúpeniam šťavu a grády. Fínska skupina Värttinä, v ktorej popredí stoja tri vokalistky, zase nadväzuje na tradíciu ženského spevu v ugro-fínskej kultúre Východu. Za britskou elektronickou formáciou ZERO 7 stoja síce dvaja významní hudobníci a producenti, ale špecifický zvuk a štýl kapely určujú najmä vokalisti,nezameniteľná Sia Furler a Jose Gonzales, ktorí do skladieb doslova “vdychujú život”.    


Chicks On Speed na Bažant Pohode 2006Už webstránka nemeckej kapely Chicks On Speed naznačuje, že ambície a záujem tejto hudobnej skupiny siahajú za hranice hudby. Spolupráca austrálskej, americkej a nemeckej speváčky sa začala príznačne tvorbou výtvarných exhibícií. Netaja sa, že doteraz je ich prednostným záujmom výtvarné umenie, čo sa výrazne prejavuje aj v ich živých vystúpeniach. Tvorba Chicks On Speed je prijímaná kontroverzne – jedna strana nazýva ich prejav melodramatickým a umelým, druhá zase originálnym a jedinečným. Každopádne ide vždy o nezabudnuteľný zážitok, publikum dokážu svojím nadhľadom doslova zhypnotizovať. Špecializujú sa tiež na návrhárstvo – papier a koža sú materiály, ktoré používajú na šitie kostýmov, v akých je možné vidieť ich na koncertoch. Na festivale vystúpia na hlavnom Bažant stage v sobotu pred druhou hodinou rannou. (www.chicksonspeed.com)
V sobotu večer vystúpi na hlavnom Bažant stage SKYE, bývalá speváčka londýnskej skupiny Morcheeba. Skye, ako sama uvádza, bola po rozpade kapely spočiatku vystrašená. Avšak veľmi rýchlo sa ukázali jej kvality, aj vďaka producentom ako Patrik Leonard (Madonna, Elton John, Pink Floyd) a Daniel Lanois (Peter Gabriel, U2).Natacha Atlas na Bažant Pohode 2006 Svoje miesto na hudobnej scéne si udržala aj ako sólová speváčka. Jemná ambientná elektronika a jej éterický hlas dodávajú jej skladbám charakteristický nádych nadpozemskej ľahkosti. Zatiaľ posledný album SKYE Mind How You Go sa dá charakterizovať ako ambientný folk, preložený sláčikmi a elektronikou. www.skyewebsite.com
Natacha Atlas je u nás známa najmä z formácie Transglobal Underground, kde pôsobila ako speváčka a brušná tanečnica. Počas svojej sólovej dráhy od roku 1995 už stihla vydať osem albumov. Pre jej tvorbu je charakteristický východný štýl, ktorý pripomína egyptský pop, no využíva aj prvky hip-hopu, drum&bass a raggae. Podľa Natachinych vlastných slov záujem o východné smery súvisí s jej arabskými koreňmi a s hľadaním vlastnej identity. Natacha Atlas vystúpi na Bažant Pohode v piatok večer na Kofola stage. www.natachaatlas.net

Erika Stucky sa narodila v Amerike, ale ešte v detstve sa s rodičmi presídlila do Švajčiarska, kde už pred samotným začiatkom vlastnej hudobnej kariéry zažila kultúrny šok. Ten ju ale poznamenal len do tej miery, že svoj americko-švajčiarsky pocit zo života veľmi šikovne a s humorom pretavuje do svojej hudby. “Pripútajte sa, prestaňte myslieť a nechajte sa uniesť na bláznivý výlet.” Takto pripravuje speváčka Erika Stucky divákov a poslucháčov na to, čo môžu zažiť počas koncertu alebo počúvania albumu skupiny Mrs. Bubble & Bones. Jej vystúpenia ponúkajú zábavu, avantgardný jazz, pop music, teatrálne a expresívne prejavy a super8-čkové projekcie. www.erikastucky.ch (Tatra banka aréna TB, v piatok o polnoci)
Ida Kelarová na Bažant Pohode 2006Ida Kelarová príde tento rok na festival Bažant Pohoda, aby symbolicky dokončila svoj workshop, ktorého finále minulý rok zmarila blížiaca sa búrka. Na festival príde so zborom APSORA, (po rómsky slzičky). Počas workshopov, ktorých cieľom je otvoriť hĺbku každého hlasu, prechádzajú jeho účastníci bolestivým procesom sebapoznania. Na koncertoch zboru APSORA zaznievajú rómske piesne vo veľkolepom podaní a diváci počas koncertov prežívajú silné emocionálne zážitky. V človeku sa otvárajú divokosť a vášen, vyplavujú sa radosti, smútky aj nenávisti. Ida Kelarová v sobotu otvorí program na Kofola stage, ešte predtým prebehne jej workshop v NAY Tanečnom dome, ktorý je na festivale novinkou a prichádza s projektom tanečných a hudobných workshopov.
Hana Hegerová na festivale Bažant Pohode 2006Hanu Hegerovú, legendu československého šansónu, netreba zvlášť predstavovať žiadnej vekovej kategórii. Speváčka prijala pozvanie Michala Kaščáka po piatich rokoch “dobývania”. Jarek Nohavica bol vraj minulý rok z festivalu Bažant Pohoda a jeho divákov tak unesený, že pod vplyvom jeho referencií sa šansoniérka Hegerová rozhodla na vlastné oči presvedčiť, čo to tá Pohoda vlastne je. Hana Hegerová vystúpi v piatok večer na Kofola stagi.
Írka Nina Hynes vyrastala v dome, ktorý bol plný najrozličnejšej hudby. Jej otec vlastnil typickú írsku krčmu, v ktorej neustále hrala tradičná hudba. V detstve začala hrať na klavír a spievať balady. Keď mala osem rokov, zložila na klavíri svoju prvú skladbu – o mužovi, ktorý mal záľubu v obliekaní sa do ženských šiat. Po pestrých a rozcestovaných hudobných začiatkoch sa usadila so skupinou The Husbands (Manželia). Ninin jemný priezračný žiarivý hlas, ktorý vyviera priamo zo srdca, je spolu s hudobným doprovodom naozajstným pohladením pre dušu. Nina Hynes vystúpi v komornej Tatra banka aréne v sobotu pred polnocou. www.ninahynes.com
Image českej skupiny Ecstasy of St. Theresa podstatne ovplyvňuje a dopĺňa jej speváčka, okrem iného aj filmová a divadelná herečka, Kateřina Winterová. Príchod tejto výraznej ženy do kapely, s vyhranenými názormi na svet aj na hudbu, výrazne ovplyvnil smerovanie kapely Ecstasy of St. Theresa. Kateřina v roku 2003 získala českú hudobnú cenu Anděl, kde porazila nominovanú Ivu Bittovú a Helenu Vondráčkovú. (Kofola stage, piatok o 2:00h rannej)
Živé kvety sú legendárnou kapelou, ktorá je zviazaná s legendárnou STOKOU cez jej charizmatickú herečku Luciu Piussi. Spolu s gitaristom Petrom Bálikom skladá väčšinu piesní. Melodický, hudobne nie príliš komplikovaný punk, podčiarkuje Luciin nenapodobiteľný prejav s neopísateľným frázovaním, antipatetickou intonáciou a zastretým hlasom. Lucia Piussi, o ktorej sa hovorí, že je dušou kapely, píše aj texty, ktoré sú podľa jednej recenzie REFLEXU “čistou poéziou”. (Tatra banka aréna, 21:00-21:50)

Zuzana Homolová na Bažant Pohode 2006Zuzana Homolová je najznámejšia slovenská pesničkárka, ktorej tvorbe je úzko spätá s domácou folklórnou tradíciou.  Jej ústrednou profesnou témou sú už dlhé roky interpretácie balád, ktorým dáva netradičný rozmer, najmä svojím nepatetickým spevom a hudobnými kolážami. Zuzana Homolová vydala koncom minulého roka album Tvojej duši zahynúť nedám, ktorý sa najmä v Čechách stretol s výrazne pozitívnymi ohlasmi hudobných kritikov. www.homolova.smetana.sk (Tatra banka aréna, 22:20-23.10)


Riaditeľ festivalu Michal Kaščák si myslí, že “ženy nehrajú dôležitú úlohu iba v programe festivalu, ale sú aj motorom jeho organizačného štábu.” Hovorí: “Ženy v umení dokážu divy, to dokážu aj v organizovaní. Produkciu držia v rukách dve Kataríny – Uhríková a Kintlerová, guest servis Veronika Vrabcová a Martina Krčíková, PR Natália Bokníková a Zuzana Oravcová, neziskové organizácie rieši Angelika Herucová. Sú nesmierne pozorné, majú cit pre detail a veci robia s vášňou. Sú pokladom nášho festivalu, skutočných sedem statočných”, uzatvára Michal Kaščák.

TOP - neprehliadnite!

Party: Svezarm Calling #22 POKE Festival 2013 SIGNALL_FM mieri na východ!

Odporučte tento článok!

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre

Zatiaľ bez komentára, buďte prvý!

Nový komentár

Možnosť komentovať majú len prihlásení užívatelia.
Nemáte vytvorený účet? Vytvorte si ho, rýchlo a jednoducho!

Môj drom.sk

Pridať do obľúbených - registrácia

Mohlo by Vás tiež zaujímať ...

Archív článkov

 • 2016
  • január
  • február
  • marec
  • apríl
  • máj
  • jún
  • júl
  • august(1)
  • september
  • október
  • november
  • december
 • 2014
  • január
  • február(2)
  • marec
  • apríl
  • máj
  • jún
  • júl(1)
  • august
  • september
  • október
  • november
  • december

Mohlo by Vás tiež zaujímať ...

Aktuálne príspevky v diskusiách

Aktuálne príspevky v komentároch