Hudba & kultúra - články
Zaujímavosti: Magnetofónová kazeta
"Mobil? Mám!" "Peňaženku? Mám!" "Kľúče, cigy, MP3... a môžem vyraziť."
Komentáre (3) | Odkaz e-mailom | Odkaz autorovi | Publikované: 20.05.2010 - 09:10
Správne. Predpokladám že každý z vás si neodpustí dlhšie trasy alebo len tak si spríjemniť prechádzku po meste so svojou obľúbenou hudbou. Avšak pamätáte si ešte na časy, nie až tak dávne, kedy ste si namiesto ležerného nahodenia piesní do svojho MP3 prehrávača pracne nahrávali svoje skladby z otcovej HiFi veže alebo zo svojho "Doubledecku" na takzvanú "Kazetku" ?
Dnes už môžme bezpochyby tvrdiť, že magnetofónova kazeta vyvolala revolúciu vo svete hudby.
Málokto vie že jej vývoj trval vyše sto rokov.
Už v roku 1878 americký mechanik Oberlin Smith, inšpirovaný samotným Edisonom pojal myšlienku zaznamenávať telefónne signály oceľovým drôtom. Ta spočívala v premene zvukových kmitov na elektrické, ktoré zmagnetizujú pohybujúce sa zvukové médium, ktore pri prehrávaní vytvára elekrické kmity rovnakej frekvencie ako pri nahrávaní a tie sa prevedú na zvukové.
Kompaktná audiokazeta bola predstavená Philipsom roku 1963 pod obchodnou známkou "Compact Cassette". Masová výroba kompaktných audiokaziet začala v roku 1965 v Hanoveri ako komerčné prednahraté hudobne kazety ("musiccassettes", v skratke MC). Tieto kazety však neposkytovali dostatočnú kvalitu zvuku. Zmena nastala v roku 1971 so zavedením "Dolby type B" redukciou hluku a pásku tvorenú dioxychrómom (CrO2) Henrym Klossom. Tým sa kazeta stala ideálnym nosičom v hudobnom priemysle.
Behom 80-tych rokoch rástla popularita kaziet naberala v dôsledku vynálezu od Sony, Walkman-u. V 90-tych rokoch už kazeta definitívne predčila LP v domácom používaní.
Páska patrila medzi 70-tymi a 90-tymi rokmi k najpoužívanejším nosičom pre amatérsky záznam zvuku. Magnetofónová kazeta v podobe ako ju poznáme dnes je tvorená dvoma nanášacími kotúčmi medzi ktorými je upevnená polyesterová páska, na ktorej je nanesený oxid železa alebo chrómu (kazety typu "Normal" Fe2O3, alebo v páskach "Super Ferro" Fe3O4, alebo v "CR" resp. "chrómových" páskach CrO2). Na vrchu kazety môžme nájst otvory kde dosadá hlava magnetofonu (čítaco – záznamová hlava) pričom pohon pásky zabezpečoval elektromotor s konštantnou rýchlosťou 4.76 cm/s. Pásky sa vyrabali v rôznych dĺžkach, pričom najbežnejšie boli C90( "C" vyjadruje minutáž jednej strany), C60, C40 (ekvivalent LP).
Kazety vďačia svojej popularite hlavne vďaka svojej kompaktnosti, i keď na druhej strane nevynikali svojou životnosťou. Nízka odolnosť voči prachu, magnetickému poľu (zemského magnetizmu vrátane). Definitívny koniec audio-kaziet prišiel s rozvojom počítačov a možnosťou domáceho napaľovania CD.
Dnes už narážame na magnetofónovú pásku len sporadicky. Ale keď pri domácom upratovaní na ňu narazíte a spomeniete si, ako sa s klesajúcimi miliampérami v baterke vášho "Walkmena" menila každá pieseň na imitáciu Richarda Mullera, zamyslite sa a na aký nadčasový vynález ste práve narazili. :-)
1. Unášací kotúč
2. Navinutá magnetická páska
3. Oteruvzdorná vrstva
4. Ochrana proti prepisu
5. Vodiaca a strediaca kladka
6. Zelená zavádzacia páska
7. Prítlačný vankúšik
8. Otvor pre unášací tŕň s gumovým kolieskom
Ktorý z walkmanov ste mali vy?
Autor: Tomáš Nemtušiak
Zdroj: wikipedia.org
Foto: faqs.org, housewaresandbeyond
TOP - neprehliadnite!
Mohlo by Vás tiež zaujímať ...
Najčítanejšie články
- Zaujímavosti: MP3 prehrávač
- Zaujímavosti: Magnetofónová kazeta
- Bažant Pohoda 2010 - V čom je iná ako tie ostatné
- Odsudený! Tiesto vs. Samuel Barber - Adagio for Strings
- Súťaž o lístky na 3media.PARTY 2010 do Nitry 29.5.2010
- To najlepšie na Bažant Pohode 2010 - Elektronika v akejkoľvek podobe
- Dúhový PRIDE Bratislava 2010 - pochod za zrovnoprávnenie gayov, lasbičiek, bisexuálov a transexluálnych ľudí
- Ninja Tune: 20 Years of Beats and Pieces
- To najlepšie na Bažant Pohode 2010 - CZ a Sk scéna
- Filmové tipy na 20. týždeň
- USE THE CITY FESTIVAL 2010
- Music Education _FM s Xenia Beliayeva (17.05.2010)
Archív článkov
- 2016
- január
- február
- marec
- apríl
- máj
- jún
- júl
- august(1)
- september
- október
- november
- december
- 2013
- 2012
- 2011
- 2010
- 2009
- 2008
- 2007
Komentáre
[+] Pridať komentár
admin, 19:42, 21.5.2010 (piatok) [14 rokov]
Sony WM-4
My sme mali cerveny .. tusim tento .. https://www.audiogold.co.…an%20WM-4%20Red.JPG
... bohuzial, po nejakej dobe podlahol mojmu nadseniu pre techniku .. musel som sa mu pozriet pod kapotu :-) Nejaku dobu este prezival ako sucast mojho domacky vyrobeneho mix pultu "sklincovaneho" z tenkej preglejky a potenciometrov a diod "pozicanych" zo skolskeho kabinetu :-))) .. to bolo este v dobe, ked som si myslel, ze ked medzi "2 kable z mikrofonu" a "2 kable z repraku" dam 9-voltovu baterku, budem hovorit do mikrofonu a ono to bude pocut na cely dom :-))
facetku, 20:59, 20.5.2010 (štvrtok) [14 rokov]
:)
tieto novsie sa kus kazili https://imagesa.ciao.com/…30/product-3230.jpg moj prvy bol podobny tomuto https://retronom.hu/files…ges/K%C3%A9p015.jpg az na tie frekvencie.. moj bol bez potakov :)
hudri, 18:06, 20.5.2010 (štvrtok) [14 rokov]
bez predmetu
ja som mal toto: https://www.walkmancentra…com/products/wm-b12
teda mam ešte, ale v šufliku :)