Prihlásenie:     Vytlačiť stránku Pošli odkaz e-mailom

Rozhovory - DROM Spravodaj

Ja hrám vždy s tým rizikom a bol už aj prázdny parket. Mainstream ma nebaví. DJ Schyzo - rozhovor pre Drom.sk

Ja hrám vždy s tým rizikom a bol už aj prázdny parket. Mainstream ma nebaví. DJ Schyzo - rozhovor pre Drom.sk

Dnes vám prinášame rozhovor s relatívne nenápadným chalanom z Pievidze , ktorý sa však za mixpultom nedá prehliadnuť, lebo z pod jeho rúk a platní vzchádzajú beaty, ktoré ľudom doslova nakopávajú zadky.  Viac o mladom djovi s pseudonymom Schyzo sa dočítate v tomto rozhovore.

Komentáre (0) | Odkaz e-mailom | Odkaz autorovi | Publikované: 29.07.2010 - 11:00

Ivonaaa a Yummy: Ahoj Dušan ako sa dnes máš. A ozaj, robil s tebou už niekto niekedy rozhovor?:)

Schyzo: Ahoj. Mám sa v celku spokojne, momentálne dovolenkujem a sedím na rybách. Pijem pivo, opaľujem sa, počúvam mix čo som nahral pre Váš server a čakám na záber. Žiaľ bohu nič neberie :D tak Vám aspoň odpoviem na otázky. A s tým rozhovorom, áno, už som jeden robil pre Codered Crew keď sa konala akcia Bass s Netskym a Linxom.

Hneď zo začiatku mi nedá neopýtať sa že, prečo schyzo? Cítiš sa ako rozpoltená osobnosť, či?:D

Hmmmmm.Neviem či to môžem prezrádzať :D Vzniklo to asi tak 5 rokov do zadu po jednej akcii v NZ, ktorú si nepamätám :D Veľmi som sa v tedy opil a stretol veľa známych, lenže ja si z toho večera nepamatám skoro nič. V tedy to tak prišlo, že vlastne tam bol miesto mňa úplne ktosi iný: Schyzo. A ako rozpoltená osobnosť sa necítim, cítil som sa len v tedy, keď som to prehnal s páleným, to už našťastie nepijem.

Pre niekoho si známy Dj, no niektorí o tebe ani nepočuli a donedávna tvoje meno na scéne veľmi nefigurovalo. Prezraď nám kedy sa to začalo meniť a akoby si sa nám predstavil?

Schyzo
Schyzo
Necítim sa byť ani teraz moc známy a v podstate som aj rád. Pohybujem sa len v kruhu ľudí, ktorý ma poznajú a vedia oceniť moju snahu. Som vždy rád, keď niekoho počujem skloňovať moje meno, či už je to v zlom alebo dobrom. Aspoň sa o mne vie. Aj keď je to len v malom množstve, ale mne to bohate stačí :). Kedy sa to začalo meniť ? Asi v tedy keď sa začali organizovať Elevator party v Ľubochni. Tam som sa trošku oťukal a odtiaľ ma iste pozná aj pár ľudí.

Akej hudbe si sa venoval v minulosti a kedy nastal tvoj prvý kontakt s drum and bassom?

Venoval som sa skôr Hausu, Raveu a Technu. Zmena nastala kdesi v roku 2000 keď mi Dykman vytiahol z walkmanu kazetu na ktorej bol v tedy mnou uznávaný Scooter a vložil mi tam nahrávku z Club Labu. Potom mi doniesol mix od českého dja koogyho z mixmagu a ten mam zaarchivovaný do dnes :)

Spomínaš si na svoje začiatky, keď si prvýkrát hral pre ľudí? Aký to bol pocit? A vlastne ako dlho už hrávaš na parties?

Spomínam veru. Bol to tak silný zážitok, že som si povedal, že v tom chcem pokračovať naďalej a zlepšovať sa. A vlastne, zlepšujem sa dodnes. Hrávam približne 3 roky a dúfam, že za tú trojku pribudne ešte aspoň jedna nula, ak nie dve :D

Ako si sa dostal k svojej crew? Čo by si nám mohol povedať o mladej vzostupujúcej crew s príznačným názvom elevator?

Crew nám v podstate zložil jeden z členov, Spike. Ten raz dostal ponuku (od Nenada, človek ktorý nám dal v podstate prvú šancu) zorganizovať akciu v Ružomberku, v miestnej čajovni, tak mi ponúkol možnosť si tam zahrať. Myslím, že som to aj odmietol, lebo som si na to netrúfal, ale potom som si povedal, že prečo nie. Predsa len sme všetci začínali a ako prvá skúsenosť to bol veľký krok v pred.
No a naša crew?? Všetko páni na správnom mieste. Som rád že som mohol spoznať týchto skvelých ľudí a že môžem s nimi spolupracovať do dnes. Asi by ste chceli aj vysvetliť, prečo práve Elevator(výťah). Vymyslel to Yummy a vysvetlenie toho bolo, raz si hore a raz zas dole, presne tak, ako to chodí v bežnom živote.

Vraj si považovaný za  jedného z „ najtvrdších“ djjs u nás na scéne, opíš nám teda presne svoj štýl, čo hrávaš?

Áno?? Neviem za čo ma ľudia považujú, ale keď je to takto :) Verím že sa iste nájde niekto, kto sa hneď prihlási na fórum a začne tu pretriasať slovo najtvrdších :D No nechajme sa prekvapiť.
A čo hrávam?? Hlavne to, čo sa mi páči. Veci ktoré nakupujem sú hlavne pre moje potešenie. Tým vôbec nejdem povedať, že nechcem potešiť aj ľudí, ktorí si ma prídu kde tu vypočuť, ale to, že si nekúpim vec ktorá mi nič nehovorí len kvôli tomu že ju teraz všetci počúvajú.
A hrávam presnejšie darkstep, techstep a hardstep. Veci temnejšie, niekedy sa tiahnuce až do techna a iných štýlov. Občas vyjadrujúce aj moje pocity a nálady.

UkážkaNázovHudobný štýlŠtatistika
Schyzo - Creature Of DarknessDrum and Bass101 MB527x

Čo povieš na liquid? Nemáš trocha pocit ,že  sa z parties vytráca a nastala na svk invázia harstepu napr ako prisla na svk Therapy session ??

Vôbec si to nemyslím. Liquid funk je veličina ktorá sa z parties nikdy nevytratí aj keby sa na Slovensku organizovali 4 therapie do mesiaca.. Myslim že pomer tvrdých a jemnejších akcií na Slovensku je presne 50 na 50.

Tvoj subžáner má pseudonym "pľech", prečo  tento názov . Stotožňuješ sa s ním?

Pľech :D Áno áno. To ma napadlo jedného dňa v sklade firmy v ktorej pracujem, keď som označoval výfuky raznicou :D Pri každom orazení výfuku to vydalo nádherný pľechový zvuk, ktorý sa dá často počuť v terajšej produkcii temnejších rytierov drum and bassu. Myslím že sa s tým stotožňujem na 101% :D

Nájde sa v tvojom vynilovom bagu aj niečo mäkšie ako pľech?

Schyzo
Schyzo
Samozrejme. Mám tam nejaké oldskool vecičky napríklad od Dja Markyho, Artificial Inteligence, Chase and Status a podobne. Mám rád veci z rokov 2000 – 2003. Sú to moje začiatky a s tým spojené zážitky.Myslím, že jemnejšie veci budem stále počúvať. Vždy sa nájde skladba ktorá ma zaujme a nemusí to byť len ten pľech a samozrejme, nemusí to byť len drum and bass.

Tvoj srdcový track?

Je ich mnoho. Napísať si len jeden si naozaj netrúfam. Z každého subžánru sa niečo nájde ;)

Počuli sme, že si niekedy preferoval raggae jungle, jungle. Čo je na tom pravdy?

No áno. Začiatky boli hlavne o tom.  Jungle a s tým spojený raggae jungle. Dodnes túto hudbu počúvam, aj keď ju nehrám. A neustále ju aj sledujem :) Je to veľmi veselá hudba a dokáže mi spríjemniť deň, nech sa už cítim akokoľvek.

Máš nejakú vysnívanú destináciu  klub,či akciu  kde by si si chcel niekedy určite zahrať?

Ani nie. Som vďačný za každé jedno hranie aj keď nie vždy sú tie podmienky ideálne. Snívam možno o tom, že sa raz dostanem na Therapy Sessions niekam do zahraničia, aj keď, stačila by aj tá Slovenská :)

Spomenieš si na nejakú najvydarenejšiu akciu?

Bolo ich určite viac. Napríklad prvý Elevator už v spomínanej čajovni v RK bol SUPER. Neočakávali sme od toho vôbec veľa. Ale keď sa do miestnosti napratalo 150 ľudí a všetci sa neskutočne bavili na hudbu ktorú sme im ponúkali. Bol to neopísateľný zážitok.
Ale aj ostatné akcie, kde som hral boli fajn. Každá akcia je niečim výnimočná :)

Čo hovoríš na projekt  MINIBASS_FM ?

Chalani dali do kopy super projekt. Ja som sa niečoho podobného už zúčastnil. V tedy to bola akcia The Begginers organizovaná djmi z NZ. Dávajú možnosť djom, djkam, ktorý mali málo príležitosti ukázať svoju zručnosť pred ľuďmi.A Prievidza je na to ako stvorená. Je tú veľké množstvo party people ktorý sa vedia baviť. A aby som nezabudol, držím palce všetkým zúčastneným :)

Skús porovnať súčastnú svetovú dnb produkciu a oldschool dnb.

Tak je to už úplne o niečom inom. Oldskool má svojský zvuk a teraz sa používa úplne iný. Pravdu povediac, občas mi ten riadny oldskool zvuk chýba. Už len kôli tomu si často púšťam staré vecičky.

Napadlo ti niekedy, že by si začal tvoriť vlastné veci aj ty?

Napadlo, samozrejme. A občas sa v tom aj rýpem. Skúšam čo to vyprodukovať. Lenže mastering mi nehovorí vôbec nič. Za to vždy začnem pracovať na nejakej veci a nikdy ju nedokončím len preto, že neviem zvukom pridať ten správny šmrnc. A možno som len lenivý sa na to viac sústrediť :D

Ktorý producent či  dj ťa v posledných mesiacoch najviac zaujal?

Opäť sa na to nedá odpovedať jednoznačne. Zaujalo ma ich viac. Limewax tým ako slučkuje svoje 16tiny. Gancher, že má tak mladý chalan také množstvo nápadov. Current Value, producent ktorý produkuje už riadnu dobu a vždy niečim prekvapí a Donny s Lucio De Rimanezom. Tí sú pre mňa momentálne na prvých miestach štruktúrou ich lomeného beatu.

Vynil či Mp3?

No u mňa vyhráva vinyl, aj keď je už doba mp3 a cdčiek. Zahrám si občas aj mp3, ako napríklad v sete ktorý som na dnes pre Vás pripravil (chcel som priniesť niečo nové, čo odo mňa ešte nik nepočul), ale zas to bolo cez dvs studio, takže mp3 som si navolil len v pc a zahral som si ju pekne cez vinyl :)

Rezancová či vajcová?:D

Ani jedna. Najradšej mám gulášovú :D

Ako dj máš aj ty nejaké faninky ,ktoré v tvojej prítomnosti skandujú aj inde ako na parkete?:D

Faninky ?? :D Nájdu sa nejaké na akciách kde hrám, ale to niesu faninky. Sú to proste len slečny, ktoré sa prišli zabaviť na akciu ako ktokoľvek iný čo tam je.

Zahráš aj na želanie ak ta niekto poprosí?

Stalo sa mi to už na akcií. Ale išlo o veci ktoré s drum and bassom nemajú nič spoločné. Takže asi nie.

Podľa teba je dobré keď dj hrá čo ludia žerú (mainstream)?, alebo si hrá to svoje i s rizikom že bude prázdny parket.

Ja hrám vždy s tým rizikom a bol už aj prázdny parket. Mainstream ma nebaví. Vždy som v hudbe vyhľadával niečo špeciálne a keď som to už našiel, začal som si to aj hrať :) 4i je to dobré? To neviem, každý si hrá ako chce a čo chce. Ja tak isto.

Daj názvy par vynilov čo si naposledy objednal.

No napríklad:
Counterstrike & Cooh / Counterstrike: Fission / Cylonian

Freqax: World In A Box / The Witch

The Outside Agency & Counterstrike / The Outside Agency & Donny: My Friends / Among Us
a vec na ktorú som neakú tu dobu čakal je Kitech - I Am God / Throttler - Bloody Victory Samples

Zas len tie pľechovejšie veci :D

Hrávaš radšej sám alebo v sprevode Mc? A vlastne aký máš názor na takýto doprovod do tvojej hudby?

Pokiaľ vie mc, kedy byť ticho môže byť. Mám svojho obľúbeného mcka. Je to Mc Raynee. Je to chalan, ktorý presne vie kedy čo a ako. Jeho brávam často aj na akcie kde hrám. Vie ma perfektne dopĺňať. A hlavne sa rozumie presne tej istej hudbe ako ja :)

Ked zaváraš marhule aký nálev používaš ?

Marhule nezaváram, ale keď tak, tak by som ich plechovkoval :D Ja mám radšej zavárané uhorky a tie po väčšine zavárajú rodičia :D A na marhule sa dá robiť len sladký nálev nie ?? Či vy zavárate do kyslého ?? :D

Ako si ho zatiaľ užívaš leto a máš ešte nejaké plány?

Pracujem. Teraz dovolenkujem a potom budem zas pracovať a možno zas dovolenkovať :D uvidíme, čo prinesie august. Ale určite sa chystám ešte na stanovačku a rybačku. A určite pár letných festov.

Najnezvyčajnejšie miesto kde si hral ?:)

Na záchode. Hral som jednu super hru čo som si stiahol pred nedávnom do mobilu tak ma to tam trošku zdržalo :D

Kde ťa môžeme vidieť najbližšie hrať?

Myslím že na jednej open air akcií v Martine ktorá sa bude konať koncom Augusta.

Keby si bol booknutý na perefktnú party, ale z nejakého  dôvodu by si nemohol hrať, ktorého dja zo  by si odporučil namiesto seba?

Asi najskôr niekoho z crew. Ale pravdepodobne by som to nechal na organizátora ktorý by si určite našiel kvalitnú náhradu ;)

Tvoja aktuálna top 5 v trackliste?

The Outside Agency and Donny – Among Us
Kitech – I Am God
Dj Hidden- The Outsider Looking In
Lucio De Rimanez and Dereck – Why
Limewax – Suffocating Rubber

Ďakujeme za tvoj čas a nový setík, nech sa darí.:)

Ďakujem za rozhovor a nech sa darí aj Vám ;)

Pýtali sa Ivonaaa a Yummy

About Schyzo

Schyzo
Schyzo

Autor: Ivonaaa a Yummy (drom.sk)

TOP - neprehliadnite!

Party: Svezarm Calling #22 POKE Festival 2013 SIGNALL_FM mieri na východ!

Odporučte tento článok!

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre

Zatiaľ bez komentára, buďte prvý!

Nový komentár

Možnosť komentovať majú len prihlásení užívatelia.
Nemáte vytvorený účet? Vytvorte si ho, rýchlo a jednoducho!

Môj drom.sk

Pridať do obľúbených - registrácia

Mohlo by Vás tiež zaujímať ...

Archív rozhovorov

 • 2013
  • január
  • február
  • marec
  • apríl
  • máj
  • jún
  • júl
  • august
  • september
  • október
  • november(1)
  • december
 • 2007
  • január(1)
  • február
  • marec
  • apríl
  • máj(1)
  • jún
  • júl
  • august
  • september
  • október
  • november
  • december
 • 2006
  • január
  • február
  • marec(1)
  • apríl
  • máj
  • jún
  • júl
  • august
  • september
  • október
  • november
  • december
 • 2005
  • január
  • február
  • marec
  • apríl
  • máj
  • jún
  • júl
  • august
  • september
  • október
  • november(3)
  • december

Aktuálne príspevky v diskusiách

Aktuálne príspevky v komentároch