Prihlásenie:     Vytlačiť stránku Pošli odkaz e-mailom

Tlačové správy - DROM Spravodaj

Creamfields bude hostiť aj Coldcut

Creamfields bude hostiť aj Coldcut

Už čoskoro sa len pár kilometrov od slovenských hraníc, v Břeclani, rozprúdi jeden z najväčších a najznámejších festivalov vo svete - Creamfields. Tento krát pôjde o jediný v rámci celej strednej Európy. Okrem viacerých už oznámených headlinerov sa môžete tešiť aj na zástupcov svetoznámej značky Ninja Tune.

Komentáre (0) | Odkaz e-mailom | Odkaz autorovi | Publikované: 21.04.2008 - 00:35

Coldcut

Coldcut tvorí dvojica DJov, bývalý učiteľ Jonathan More a programátor Matt Black, ktorí sa spojili v polovici 80. rokov. V pirátskom rádiu Kiss FM vtedy robil Jonathan redaktora a súčasne spolupracoval s vydavateľstvom Reckless Records, kde vydával i Mattov titul. Pomohol u dostať sa do rádia a spolu uviedli program "Solid Steel Session", ktorý sa pravidelne vysiela ešte dnes. Najprv sa venovali remixom skladieb iných interpretov (Eric B & Rakim, Ofra Haza, Lisa Stansfield) a "cut-n-paste" produkcii, kde "lepili" aj zdanlivo nespojiteľné sample. V roku 1989 vydali debutové album "What's That Noise" (Ahead Of Our Time), následne v roku 1990 boli BPI ocenení ako producenti roka. Ich produkcia býva označovaná ako underground hip-hop s bohatým využitím elektronických samplov, pričom jeho inštrumentálna zložka sa neskôr stala základom pre smer označovaný ako trip-hop.

To už začínali uvažovať o vlastnom labeli a myšlienka dostala jasné obrysy behom ich pobytu v Japonsku, kde natrafili na knižku o ninjoch: „Uchvátilo nás, ako si ninjovia vytvorili úkryt a z čista jasna sa objavili na inom mieste. Práve ta tajomná a skrytá identita nám učarovala."

V roku 1990 tak prišlo na svet Ninja Tune - z dnešného pohľadu jedno z najvýznamnejších vydavateľstiev finančne, distribučne aj dramaturgicky nezávislé od nadnárodných vydavateľských mamutov. Black & More sa vtedy venovali hlavne produkcii a remixom, ambientné coververzie nesmrteľného jazzového štandardu "Autumn Leaves" posunula do nových sfér - hudbu nazývanú ako "easy listening". Významným prínosom hlavne pre trip-hop sa stala štvordielna kolekcia DJa Fooda - "Jazz Brakes". Na značke Ninja Tune Coldcut pod vlastným menom debutovali až albumom "Cold Krush Cuts", čo je mix album spoločne s DJ´s Foodom a Krushom.

Coldcut
Coldcut

Až do tej doby bol jediným regulérnym štúdiovým "ninjovským" albumom nesmrteľný "Let Us Play"(1997). Spolupracovali na ňom napríklad s nesmrteľnou punkovou legendou Jellom Biafrom (Dead Kennedys), funkovým bubeníkom Bernardom Purdim, poetkou menom Salena Saliva, či jednou z ich najväčších inšpirácií menom Steinski. Antiglobalistické a ekologické texty spolu s nesmrteľnými skladbami ako Timber (spolu s Hexstatic), Atomic Moog 2000 alebo More Beats & Pieces urobili z albumu jeden z najvýznamnejších počinov elektronickej hudby 90. rokov. Remixová kolekcia "Let Us Replay"(1999) priniesla nový pohľad na skladby prostredníctvom remixérov ako napríklad Cornelius, Carl Craig, či Ryuchi Sakamoto.

Matt Black bol tiež jedným z priekopníkov VJingu - spojenia živého hrania s vizualizovanou projekciou. Predovšetkým ich živé vystúpenia sú maximálnym zážitkom pre všetkých milovníkov audiovizuálnych efektov. A to vďaka synchronizovanej hudbe s projekciami a svetlami, čo dojem z koncertu len umocňuje. Aj mix album "Journeys By DJ - 70 Minutes of Madness"(2002), kde namixovali 35. trackovú kolekciu svojich obľúbených skladieb, patrí vo svojom žánri k zlatému fondu.

Coldcut medzitým hrali po festivaloch najrozmanitejších žánrov - od Sónaru v Barcelone, legendárneho jazzového festivalu Montreux až po mamutie open air festivaly ako Glastonbury, či Roskilde. Pritom sa často angažovali v politike - mali ľuďom čo povedať aj pri amerických a britských voľbách - pri tej príležitosti vznikol aj remake skladby "Re:volution"(2001). Do toho ďalšia kooperácia, televízne a rozhlasové relácie, ale z hľadiska vydávania vlastných albumov sa na dlhší čas odmlčali. Až v roku 2006 doplnili svoju diskografiu albumom "Sound Mirrors", na ktorého natáčanie si pozvali hostí ako Jon Spencer (Blues Explosion), Roots Manuva, Robert Owens, Soweto Kinch a ďalších. Nadžánrová kolekcia dvanástich skladieb nenechá nikoho na pochybách, že Coldcut sú stále tu a že je treba s nimi počítať.

Recenziu ich posledného albumu Sound Mirrors si môžete prečítať na
www.freemusic.cz/clanky/4348-coldcut-sound-mirrors.html.

www.coldcut.net
www.myspace.com/coldcut
Creamfields CE 2008
Creamfields CE 2008

Zdroj: Mediazona

TOP - neprehliadnite!

Party: Svezarm Calling #22 POKE Festival 2013 SIGNALL_FM mieri na východ!

Odporučte tento článok!

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre

Zatiaľ bez komentára, buďte prvý!

Nový komentár

Možnosť komentovať majú len prihlásení užívatelia.
Nemáte vytvorený účet? Vytvorte si ho, rýchlo a jednoducho!

Môj drom.sk

Pridať do obľúbených - registrácia

Mohlo by Vás tiež zaujímať ...

Archív tlačových správ

  • 2015
    • január
    • február
    • marec(1)
    • apríl(1)
    • máj
    • jún
    • júl
    • august
    • september
    • október
    • november
    • december

Aktuálne príspevky v diskusiách

Aktuálne príspevky v komentároch