Prihlásenie:     Vytlačiť stránku Pošli odkaz e-mailom

Tlačové správy - DROM Spravodaj

ELECTRODE - Machine Funck rozhovor a bio

Spojením ľudí a strojov vzniká fúzia elektronickej hudby. Základ zostavy tvoria gramofóny, ale pri nich zábava rozhodne nekončí. Samplery, efektory, synthy, vocoder, ďalšie gramofóny a mixpulty - to všetko spojené v jeden fungujúci a pulzujúcí celok, z ktorého sa šíria zvuky nadčasovej elektronickej hudby z celého sveta, od pomalých baladických rozprávok až po agresívne rozbehnuté roboty.

Komentáre (0) | Odkaz e-mailom | Odkaz autorovi | Publikované: 19.01.2007 - 02:07

Machine Funck = men + machines

Spojením ľudí a strojov vzniká fúzia elektronickej hudby. Základ zostavy tvoria gramofóny, ale pri nich zábava rozhodne nekončí. Samplery, efektory, synthy, vocoder, ďalšie gramofóny a mixpulty - to všetko spojené v jeden fungujúci a pulzujúcí celok, z ktorého sa šíria zvuky nadčasovej elektronickej hudby z celého sveta, od pomalých baladických rozprávok až po agresívne rozbehnuté roboty. Alebo tiež on-line remixing, priamo tu a teraz.

Dva povahovo i hudobne protipóly - Abu a Nailer - sa i so svojimi prístrojmi spojili, aby dali vzniknúť iskrivo fungujúcemu duetu, ktorý baví zmenami nálad, zvratmi vo zvukoch, budovaním atmosféry a hlavne samotným zvukom, ktorý ťažko u niekoho iného v Česku budete počuť - zmesou electra, breaku a experimentálnej elektroniky a zábavnej smršte techna na 4 gramce a 2 mixpulty.

Medzi ich obľúbené labely patria napríklad R&S, Warp, Satamile, Disko B, Psi49net, UR, Interdimesional Transmission, NovaMute, Rotters' Golf Club, Seed Records, Plus 8 / M-nus... A rožky vystrkuje aj ich vlastná tvorba.

Počas dvojročného pôsobenia sa predstavili na akciách ako Foundation , Digital Penetration, Mission:UK a ďalších, pomohli doviezť djov, producentov a liveacty z celého sveta a stáli po ich boku po kluboch v celej ČR a na Slovensku. To, že se vydali správnym smerom, potvrdzuje i účasť Nailera na Red Bull Music Academy v roku 2005, kde bol vybraný ako jediný z Českej republiky.

Rozhovor Machine Funck

machine funck1. Nedávno skončil rok 2006. Ako si ho vnímal v rámci tvojej kariéry, čo máš v pláne a čo očakávaš od nového roku?

Ondra/Nailer: Pre nás určite veľmi úspešný, niekoľko podarených vlastných nocí, hrania na veľkých i malých festivaloch, dobrá odozva zo všetkých strán. A hlavne - stále hráme čo chceme a čo nás baví!

Kamil/Abu: Áno, to je na tom to najpodstatnejšie – napriek tomu stále hráme veci, o ktorých ľudia pred pár rokmi hovorili, že sú to okrajové úchylné veci a teraz sa nám na to ľudia bavia, užívajú si a zaujímajú sa o tú hudbu. Začali sme hrať aj vlastné tracky, v kontakte sme s pár fajn ľuďmi zo zahraničia, objavili sme (alebo skôr boli objavení) jednu čisto electro partiu motajúcu sa okolo www.frequencyradio.org.uk a v decembri sme si na akciu Smash ako darček priviezli Espiona zo Škótska. No a je fajn, že sme stále rovnakí magori :)

2. V súčasnosti patria k najnavštevovanejším najmä väčšie trance a progressive akcie, ktoré sa u nás pomaly dostávajú do popredia. Aký je tvoj pohľad na súčasnú scénu? Páči sa ti jej smerovanie? Ako vnímaš napríklad partyweby, PR a celkovo reklamu na akcie?

Ondra/Nailer: V ČR začína pomaly dospievať, dôkazom toho je nový xmag a akcie ako Sperm Festival..

Kamil/Abu: Mne osobne robí veľkú radosť banda mladších nadšencov, ako sme my. Magion, Klika, Roots of Sound, Shotgun fest, La Pascos Dream alebo práve Electrode sú akcie v réžii práve takých. Fajn je xmag, kde máme tiež zaseknuté pazúry a kam nenápadne pašujeme zase o niečo viac inteligentnej hudby. Veľké trance masovky by som neriešil. Ako niekto na túto tému povedal v diskusii práve v poslednom čísle xmagu - tie akcie sú tak masové aj vďaka jednorázovej zábave ľudí, ktorí sa o scénu prakticky vôbec nezaujímajú a vyrazia sa tam baviť napríklad ako na veľkú diskotéku.

3. Nosným žánrom tohto vydania noci Electrode je electro a IDM. Aký je tvoj vzťah k týmto štýlom a ako vnímaš ich vplyvy v elektronickej hudbe vôbec?

Ondra/Nailer: Electro (resp. electrofunk a electrobreaks) stálo na začiatku Machine Funck, takže pýtať sa na vzťah je asi zbytočné. IDM a electro se dajú skutočne dobre kombinovať a vznikajú zaujímavé hudobné koláže, na ktoré se da stále tancovať - Point B, Apparat, Datassette a ďalší. A ich vplyv v elektronickej hudbe - to je zložitejšie, na pôvodné electro - electrofunk, ktorý položil základné kamene hiphopu - sa dnes už zabudlo. Electru sa dnes  hovorí vrzgavá diskotéka alebo zmes minimal-electro-techno-čohosi. Zostali síce elektrické zvuky od Kraftwerku, ale celok je už inde. Zoberte si, že Kraftwerk mali naozaj veľa skladieb so zlomeným beatom a koľko  je dnes toho polamaného "electra"? :)
 
Kamil/Abu: Absolutný súhlas, pekne! Pripadá mi to tak, že dnes je označenie "electro" niečo ako reklamný slogan na zvýšenie predaja. Veľa ľudí o sebe (často bohužiaľ len) hovorí, že robí alebo hrá electro. Skutočnosť je často iná, ale pritom je tá hudba trebárs dosť dobrá a oni se zbytočne zhadzujú..
Ondra/Nailer: Aj takí zlámaní oldschooleri ako Anthony Rother dnes tvoria s rovným beatom. Nám je to v celku jedno, ale chceme prezentovať pestrosť. A tým, že rovné beaty sú to, čo ľudia ľahko berú, tak nás to prirodzene ťahá niekam inam, ukázať to isté, ale trochu inak.

4.V dnešnej dobe vychádza veľmi veľa hudby. Ako sa v tom orientuješ? Máš nejakého producenta / dja ktorý ťa hudobne najviac oslovuje?


Ondra/Nailer: Zombie Nation, Decal, Espion, Point B, Apparat...
 
Kamil/Abu: .. a ďalej z tých "novších" napríklad Silicon Scally, Mariel Ito, The Wee DJs, od nás potom projekt Anhedonia - pre mňa super industrial IDMko alebo trebárs minimal - houseový Nipp.
 
electrodeOrientujem sa vďaka komunikácii s ďalšími ľuďmi plus je dosť fajn, že sme na toto dvaja ;)

Ondra/Nailer: Jo, dvaja sú výhoda, tie večné hádky možno na niečo budú. A z tej najmladšej krvi ešte ľudia z BaseLogic crew - Paul Blackford a Ed Chamberlain, z djov ma dosť baví John Bushby.

5. Prečo by podľa teba ľudia nemali túto akciu vynechať? Na čo sa môžeme od teba tešiť?

Ondra/Nailer: Pretože to je celkom unikátna možnosť vypočuť si niečo naozaj iné.
 
Kamil/Abu: Organizátor najpohodovejšieho cz festivalu Shotgun a super týpek Mooris mi nedávno povedal, že nás chceli na jednu klubovú akciu. Bohužiaľ v tom termíne nemáme čas, takže vraj riešili, koho vziať namiesto nás. Keď premýšľali o tom, kto je nám štýlovo a poňatím hrania podobný, prišli asi na toto: "Ty vole, takhle tady u nás vlastně nikdo jinej nehraje. To je prostě machinefunck!"
Na http://www.machinefunck.info/download môžete nájsť malú ukážku.

Ondra/Nailer: Jo, choďte si užiť Machine Funck, pokiaľ ešte majú silu! ;)

Electrode (IDM Electro)

19.01.2007 Piatok * SubClub/Bratislava

DATASSETTE.LIVE
(ai records, spacebar sentiments, London, UK),
Machine Funck (machinefunck.info, Prague, CZ)
Monoide (electrode, stadtgruen, Bratislava, SK),
Junior (w:lson:c, Bratislava, SK), From (spiral, Bratislava, SK)

TOP - neprehliadnite!

Party: Svezarm Calling #22 POKE Festival 2013 SIGNALL_FM mieri na východ!

Odporučte tento článok!

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre

Zatiaľ bez komentára, buďte prvý!

Nový komentár

Možnosť komentovať majú len prihlásení užívatelia.
Nemáte vytvorený účet? Vytvorte si ho, rýchlo a jednoducho!

Môj drom.sk

Pridať do obľúbených - registrácia

Mohlo by Vás tiež zaujímať ...

Archív tlačových správ

 • 2015
  • január
  • február
  • marec(1)
  • apríl(1)
  • máj
  • jún
  • júl
  • august
  • september
  • október
  • november
  • december

Mohlo by Vás tiež zaujímať ...

Aktuálne príspevky v diskusiách

Aktuálne príspevky v komentároch