Prihlásenie:     Vytlačiť stránku Pošli odkaz e-mailom

Tlačové správy - DROM Spravodaj

Stred a Východ na festivale Wilsonic

Wilsonic 2008 - stred a východ na festivale

Ako ďaleko je podľa vás vzdialená dobrá hudba? Myslíte, že vzniká len na západ od našich hraníc? Omyl, festival Wilsonic je dôkazom, že zaujímavá, progresívna a inšpiratívna hudba vzniká aj v strednej a východnej Európe. Presvedčí vás o tom už 6. a 7. júna na Tyršovom nábreží v Bratislave.

Komentáre (1) | Odkaz e-mailom | Odkaz autorovi | Publikované: 07.05.2008 - 00:32

Wilsonic si za jeden zo svojich najdôležitejších cieľov predsavzal spájanie hudbou. Fúzia toho najlepšieho z domáceho prostredia s tým najlepším zo zahraničia je idea, ktorej sa tento festival tvrdohlavo drží. Je relatívne jednoduché postaviť úspešný festival na strednoprúdových headlineroch. Festival Wilsonic sa ale radšej rozhodol priniesť kombináciu lokálnych a globálnych hudobných kontextov.

Znamená to hľadať nové talenty a na jedno pódium ich pozvať s etablovanými kolegami. Hľadať nové talenty však neznamená sledovať kluby len v Londýne, Berlíne či Paríži. Nové talenty sa rodia každý deň aj v Litve, Gruzínsku či Rumunsku. Alebo trebárs u nás doma.

Preto väčšia polovica umelcov na tohtoročnom Wilsonicu pochádza zo strednej alebo východnej Európy. Festival tým nielenže dokazuje, že táto hudba je konkurencieschopná tej západnej, dokuzuje tým najmä to, že v dobrej hudbe nejestvujú hranice.

Preto festival Wilsonic kladie taký dôraz na "inú" hudbu z "iných" krajín. Rôznorodosť totiž vzniká aj v bývalom východnom bloku. Avšak nielen tam. Rakúska hudobná scéna má na tohtoročnom Wilsonicu silné zastúpenie. Dôvodom je nielen spolupráca s festivalom Springeight Graz. Hlavným dôvodom je najmä to, že ich hudba je jednuducho dobrá, na čom má nepochybne zásluhu aj kultové rádio FM4. Či už sú to kombinácia gitár a elektroniky Christiana Fennesza, moderná pesničková elektro-klasika B. Fleischmanna, hodvábny ženský spev v novopunkovom duchu Soap&Skin alebo nový džez v podaní Toma Wielanda.

Silné zastúpenie bude mať na Wilsonicu aj Bulharsko. Skiller zo Sofie je pán beatboxer, ktorý svojimi schopnosťami prerástol hip-hopovú scénu. Auditory Ossicles sú elektroakustickým snívaním a 1000 Names sú aktuálna urban music niekde na pomedzí glitch a hip-hopu. Z Rumunska príde projekt TRG, čo by bola uk garage, teda grime a dubstep, keby samozrejme vznikla v UK. Takto je to len súčasná klubová hudba. Jeho krajan Tom Wilson z Bukurešti robí tiež skladby vhodné najmä na tancovanie, čakajte však skôr povestné „academic disco", teda viac funky.

Z Maďarska pricestujú Laurin Frost vs. Coldfish a ich sparingpartner Chris Plastic, ktorí to budú hrať trochu na umeleckú tajomnosť a trochu na tanečný minimal. Od našich severných susedov z Poľska čakajme až troch veľvyslancov, čo je síce v diplomacii nezmysel, no varšavská dáma za projektom Novika ukáže, že iný, džezom infikovaný pop a downtempo, sa dajú robiť aj v krajine snehu a krvi. Piotr Bejnar vyzve skôr do tanca a Wojtek Urbanski, inak vydávajúci na prestížnej značke Compost records, zase džezovo zvoľní a prinesie také Keep in time na európsky spôsob. Teda pokojné skladby, nový džez, hip-hop a množstvo pozitívnej energie.

Rusofilov potešia aj projekty Mujuice a Galun. Kým prvý sú skôr roztomilé súčasné elektronicko-akustické skladby pulzujúce niekde medzi pesničkou a urban music, Galun je akustická hudba postavená na akapela prejave. Taký ruský Bauchklang alebo Naturaly 7. Rusko možno nemá najlepší vzťah s Gruzínskom, nám to ale nevadí: gruzínsky Green Room je totiž šesťčlenná indie rockovo elektronická kapela z Tbilisi, ktorá má na konte dva albumy a na treťom aktuálne pracuje.

Litva v podaní dua Dublicate z Vilňusu bude holdom starému dubu, bez toho aby nedostatok nápadov kamufloval elektronickými efektmi. Napriek tomu to však je moderná klubová hudba, ktorá poteší aj (či najmä) fanúšikov dubstepu. Chorvát Eddy Ramich, inak tiež zastúpený značkou Compost records a člen dua Eddy meets Yannah, zase predvedie, že tanečná eklektika je vlastná aj chorvátskym dídžejom.

Festival Wilsonic však kladie dôraz aj na domácich a českých autorov originálnej hudby. Za Slovensko sa predstaví mladý talentovaný producent Isobutane, ktorý sa síce cíti najlepšie vo vodách IDM, no dokáže vytvoriť aj "rovné" skladby či zremixovať rockové kapely. Alex alias Batcha de Mental je zase neohraničené šialenstvo, ktoré by bolo breakcore, keby vôbec rešpektovalo aspoň nejaké hudobné stereotypy. Modré hory sú najnovší objav slovenskej rapovej scény, ktorý po mnohých rokoch predstavil slovenskému publiku zmysluplný moderný rap s inteligentnými textami a džezujúcimi podkladmi. Vec je už "funkčný" veterán slovenského hip-hopu a projekt Craquetone by mal priniesť čosi z tanečnej hudby pod označením minimal.

Českých susedov zastúpi azda najprogresívnejšia "inak" pesničková formácia Midi Lidi, ktorej odborníci sľubujú ešte veľkú budúcnosť, pretože dokázala spojiť hravosť a vážnosť, obsah i formu do charakteristických elektro-popových skladieb s príjemným retro zvukom. Dídžejská crew Questablists s menami ako Trafik a Five zase patrí k najlepším českým turntablistom a Indy a Wich k (už) rapovým legendám s najsilnejším obsahom na scéne. Matoa je právom považovaný za budúcu hviezdu (nielen) českého dubstepu, ktorý nerezignoval na melodickú stránku tejto hudby. Petr Drkula je jeho úplný protipól, predstaví klasické akustické skladby orezané až na reichovský minimalizmus, no o to je v nich viac emócií. Navyše, celé si to predstavte zahustené elektronickými postupmi. Kým Drkula je zábavne vážny, Cold-Boy-Klan je iba zábavný. Alebo šialene rozmarný, záleží na uhle pohľadu. Prečo by napokon mala byť hudba vážna? Cold-Boy-Klan nie je ani tak hip-hop pomiešaný s country a elektronikou, skôr to je Xavier Baumaxa v bláznivejšom kabáte.

Ak sa chcete aj vy naživo presvedčiť, že zaujímavá a inšpiratívna hudba vzniká aj v západnej a východnej Európe, príďte na festival Wilsonic. Najlacnejšie vstupenky na festival si návštevníci môžu zakúpiť v predpredaji priamo na www.wilsonic.sk/tickets. Dvojdenné lístky stoja len 660 Sk, vstupenky na mieste budú stáť 1 200 Sk.

Wilsonic je hudobný festival, ktorý prezentuje aktuálne hudobné trendy z oblasti advanced & electronic music. Wilsonic v sebe elegantne spája svet koncertov s atmosférou klubov a tanečných párty. Wilsonic je udalosťou, ktorá predstavuje to najzaujímavejšie v modernej hudbe strednej a východnej Európy, bez rezignácie na veľké mená v celosvetovom kontexte. Najlacnejšie vstupenky v predpredaji si môžete zakúpiť na www.wilsonic.sk/tickets. Zákazníci O2, generálneho partnera Wilsonic Festivalu 2008, majú extra 10% zľavu z aktuálnej ceny lístka a to na dve vstupenky.

Zdroj: Wilsonic

TOP - neprehliadnite!

Party: Svezarm Calling #22 POKE Festival 2013 SIGNALL_FM mieri na východ!

Odporučte tento článok!

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre

[+] Pridať komentár

Evelin Evelin, 11:26, 7.5.2008 (streda) [10 rokov]

jcuhu

jeje uz tesime istotne)
s kym sa widime?

facetku facetku, 22:14, 8.5.2008 (štvrtok) [10 rokov]

Re: jcuhu

mozno so mnou? :)

Nový komentár

Možnosť komentovať majú len prihlásení užívatelia.
Nemáte vytvorený účet? Vytvorte si ho, rýchlo a jednoducho!

Môj drom.sk

Pridať do obľúbených - registrácia

Mohlo by Vás tiež zaujímať ...

Archív tlačových správ

 • 2015
  • január
  • február
  • marec(1)
  • apríl(1)
  • máj
  • jún
  • júl
  • august
  • september
  • október
  • november
  • december

Mohlo by Vás tiež zaujímať ...

Aktuálne príspevky v diskusiách

Aktuálne príspevky v komentároch