Prihlásenie:     Vytlačiť stránku Pošli odkaz e-mailom

Tlačové správy - DROM Spravodaj

Wilsonic predstavuje: Compost a FM 4

Wilsonic 2008 @ Compost a FM 4

Dňa 6. a 7. júna sa na bratislavskom Tyršovom nábreží odohrá festival Wilsonic. Okrem prezentovania dobrej a aktuálnej hudby tento rok predstaví aj umelcov z labelu Compost Records či hudobných zástupcov rakúskeho verejnoprávneho rádia FM4.

Komentáre (0) | Odkaz e-mailom | Odkaz autorovi | Publikované: 23.05.2008 - 00:10

Ak o nejakom vydavateľstve Giles Peterson, jedna z prominentných autorít prinajmenšom európskej elektronickej scény, vyhlási, že je „najkonzistentnejšie a najprogresívnejšie na kontinentálnej Európe“, znamená to prinajmenšom to, že takéto vydavateľstvo nevydáva zlú hudbu.
Aj keď hranice hudobného vkusu sú výsostne individuálne, Compost Records je label s menom, ktoré zaručuje kvalitu. Pritom vôbec nemusíte byť nejakým extra fanúšikom nového džezu, stačí, ak fandíte dobrej muzike.

Na festivale Wilsonic sa toto vydavateľstvo predstaví hneď tromi zástupcami. Takzvaný Compost showcase odprezentuje Wojteka Urbanskeho, Eddy Ramicha a Toma Wielanda. Všetkých troch spája chuť robiť modernú hudbu trochu inak a trochu inak robiť aj starý dobrý džez. Výsledkom je moderná tanečná hudba, ktorá nie je plná okrídlených klubových klišé a ktorá dokáže zaujať aj inteligentnejších poslucháčov. Nečakajte však žiadne hranie sa na umenie pre umenie.

Poliak Wojtek Urbanski z Varšavy prekračuje úzko vymedzené hranice žánrov a doma sa cíti rovnako dobre v postdžeze, hip-hopovom beate, intímnom elektro pope či funky alebo postupoch klasickej hudby. Raz primieša spev, raz trochu poľského rapu. A inokedy nechá skladbu len tak plynúť a hľadanie nechá na svojich poslucháčoch. Niektorí si nájdu cestu k Urbanskeho hudbe a niektorí na oplátku v jeho hudbe nájdu seba.

Chorvát Eddy Ramich, inak člen dua Eddy meets Yannah, na festivale Wilsonic predstaví dídžejský set poskladaný z džezu, ktorý prefiltrovala stredomorská nátura a lokálna world music. K tomu trošku latinoamerickej hudby, trochu broken beatu a máte približnú predstavu, aký tanečný set môžete od Eddyho čakať. Takáto hudba je vraj obľúbená v New Yorku, uvidíme, ako dopadne v Bratislave.

Tom Wieland by slovenskému poslucháčovi mohol byť bližší. Síce chvíľku býva v Rakúsku a chvíľku v Nemecku, rezidenciu má však aj v bratislavskom Nu Spirit bare. V jeho dídžejských setoch by ste našli čosi z nového džezu, čosi z broken beatu i z inšpirácií detroitskou elektronickou scénou. Napokon, svoj široký hudobný záber zdôrazňuje aj tým, že plnohodnotne dokáže okrem svojej vlastnej vystupovať ešte pod tromi ďalšími identitami: 7 Samurai, Panoptikum a Les Gammas.

Na tohtoročnom festivale Wilsonic sa predstavia aj umelci pod hlavičkou partnerského rádia FM4. Jeho showcase zahŕňa tri rakúske projekty, ktoré všetky zahrajú naživo. Kým Compost Recerds predstaví skôr džezom napáchnutú tanečnú elektroniku, Rakúšania prinesú svojský pohľad na pesničkovú formu. Aj takto znie pop budúcnosti vo svojej experimentálnejšej, no zároveň veľmi intímnej a melancholickej podobe.

Viedenčan Bernhard Fleischmann študoval klasickú hudbu, hru na klavíri či bicie. Vo voľnom čase si odskakoval k rôznym projektom, no napriek tejto rozlietanosti vždy dokázal myslieť viac na obsah, než na formu. Elektronická hudba totiž nemusí všetko podriadiť rytmu, môže všetko podriadiť intimite skladieb, melódii a nápadu. Fleischmannovu hudbu by ste si vedeli predstaviť v ktoromkoľvek dokumente o krásach prírody. Rovnako úžasne by sa jeho hudba počúvali pri živote tučniakov i pri kvitnutí tulipánov. Vtedy je úplne jedno, ako to nazvete, trebárs euforický pop. Klavír, vibrafón, gitara a laptop. Vitajte vo svete podľa Fleischmanna.

Soap&Skin je projekt, o ktorom sa hovorí ako o jednom z najväčších talentov, ktorý súčasná európska hudba má. Anja Plaschg má totiž iba sedemnásť a jej hlas je už teraz natoľko vyzretý, že po jeho vypočutí by väčšina slovenských speváčok mala s plačom skončiť s kariérou. K tomu hra na klavíri a niekedy i husliach, ktoré dopĺňa elektronikou s výsledkom intímnej, no o to dôraznejšej atmosféry. Napokon, všetci vieme, že Viedeň je svojou zvláštnou charizmou rodiskom zaujímavej hudby. Našťastie, je k nám blízko. Ak máte rádi Coco Rosie alebo Xiu Xiu, nenechajte si Soap&Skin určite ujsť.

Christian Fennesz je tak trochu podivín. Nie však smerom k Peťovi Tázokovi, skôr ako chlapík, ktorý po večeroch vysedáva na pláži, na gitare si vybrnkáva pár akordov a ostatných sa snaží presvedčiť, aký je ten život neuveriteľne super. Takto by to však ostalo skôr v rovine gýča, no Fennesz v tomto okamihu do hry priberie rôzne elektronické mašinky a postupy a z toho vytvára typické plochy popretkávané zvukmi a ruchmi typickými pre postnoiseovú elektroniku. Je to trochu musique concréte, trochu ambient, trochu rock, trochu klasika a industrial. Ale najmä hudba smejúca sa zo stereotypov. Odborníci tvrdia, že Fennesz je jedným z najzaujímavejších súčasných skladateľov elektronickej hudby.

Wilsonic je hudobný festival, ktorý prezentuje aktuálne hudobné trendy z oblasti advanced & electronic music. Wilsonic v sebe elegantne spája svet koncertov s atmosférou klubov a tanečných párty. Wilsonic je udalosťou, ktorá predstavuje to najzaujímavejšie v modernej hudbe strednej a východnej Európy, bez rezignácie na veľké mená v celosvetovom kontexte.

Najlacnejšie vstupenky v predpredaji si môžete zakúpiť na www.wilsonic.sk/tickets. Zákazníci O2, generálneho partnera Wilsonic Festivalu 2008, majú extra 10% zľavu z aktuálnej ceny lístka a to na dve vstupenky. Na adrese www.wilsonic.sk/mobileguide si do mobilného telefónu môžete stiahnuť festivalového sprievodcu Wilsonic Mobile Guide, prispôsobeného podľa typu vášho mobilného telefónu.

Zdroj: Wilsonic

TOP - neprehliadnite!

Party: Svezarm Calling #22 POKE Festival 2013 SIGNALL_FM mieri na východ!

Odporučte tento článok!

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre

Zatiaľ bez komentára, buďte prvý!

Nový komentár

Možnosť komentovať majú len prihlásení užívatelia.
Nemáte vytvorený účet? Vytvorte si ho, rýchlo a jednoducho!

Môj drom.sk

Pridať do obľúbených - registrácia

Mohlo by Vás tiež zaujímať ...

Archív tlačových správ

 • 2015
  • január
  • február
  • marec(1)
  • apríl(1)
  • máj
  • jún
  • júl
  • august
  • september
  • október
  • november
  • december

Mohlo by Vás tiež zaujímať ...

Aktuálne príspevky v diskusiách

Aktuálne príspevky v komentároch